Fotbalisté Dynama byli v sobotu odpoledne dekorováni jako vítězové FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Skvělou jízdu letošní sezonou završili Jihočeši domácí výhrou nad Varnsdorfem 3:0 a kolo před koncem soutěže potvrdili nedostižný jedenáctibodový náskok na druhou Jihlavu. Po skončení utkání pak tým Davida Horejše převzal pohár a medaile pro vítěze druhé ligy.

Tenhle postup je zasloužený. Před startem letošní sezony se hodně mluvilo o novém systému první a druhé ligy. Bylo jasné, že po dlouhých letech si postup do nejvyšší soutěže zajistí jen vítěz druhé ligy a ambiciózní týmy z Českých Budějovic, Brna, Jihlavy nebo Hradce Králové pomýšlely právě na první příčku, aby se vyhnuly nevyzpytatelné a dlouhé roky nevyzkoušené baráži. „Jsme nesmírně šťastní, jak jsme sezonu dohráli. Před sezonou byl cíl, abychom skončili právě nejhůře na třetí příčce zajišťující baráž. Když jsme byli po podzimu první, cíle jsme přehodnotili a chtěli jsme hrát tak, abychom soutěž vyhráli. Druhá nebo třetí příčka by byly po dobrém podzimu zklamáním, pád na čtvrtou příčku by byla úplná ostuda. Náš tým ale předvedl na jaře úctyhodnou sérii dvanácti výher v řadě, a to se ukázalo jako jeden z aspektů, který rozhodl o našem postupu z prvního místa," pochvaloval si generální manažer Martin Vozábal.

Jihočeši získali postupovou definitivu již 8. května, kdy doma vyhráli nad Chrudimí 3:1. Pak se ctí odehráli i utkání v Jihlavě, kde po postupových oslavách uhráli s domácím celkem remízu 1:1. A to i přesto, že Vysočině šlo v zápase o hodně. Sobotní zápas proti Varnsdorfu tak měl být především ve znamení předání poháru a medailí ze strany Ligové fotbalové asociace. Na jih Čech přijel tým Varnsdorfu, který se mohl chlubit nejlepší defenzivou soutěže, avšak uvolněně hrající hráči Dynama podali výborný výkon a po gólech Provoda, Kladrubského a Havla vyhráli 3:0. „Kromě těch šancí v úvodu jsme měli zápas jasně ve svých rukou. Po gólu na 1:0 a poté i po druhé brance soupeř zcela odpadl a druhý poločas byl již jasně v naší režii," poznamenal šťastný trenér David Horejš, kterému hráči dali nejlepší dárek k nedělním dvaačtyřicátým narozeninám.

Sobotní odpoledne bylo na Střeleckém ostrově vskutku mimořádné. Radost z postupu umocnil v poslední vteřině nastavení stoper Lukáš Havel, který se prosadil, jak je jeho dobrým zvykem, nádhernou střelou přes hlavu. „Znovu mi to vyšlo a opět nůžkami stejně jako na podzim ve Varnsdorfu. Byla to taková poslední třešínka na postupovém dortu," culil se po zápase s medailí na krku mladík Havel.

Pro vývoj zápasu velmi důležitou branku ale zaznamenal v 10. minutě hry Lukáš Provod, který po přesném pasu od Petra Javorka po samostatném úniku překonal hostujícího gólmana Porcala. „Za gól jsem moc šťastný. Pravdou ale je, že jsem těch šancí měl více a s trochou štěstí jsem mohl dát góly tři," poznamenal Lukáš Provod s úsměvem od ucha k uchu. Neproměněné šance ho opravdu mrzet nemusely, i on si došel pro medaili pro vítěze FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.

Jediný hráč Dynama, který v letošní sezoně nevynechal ani jedinou minutu, je Pavel Novák. Právě on je i také jedním ze symbolů cesty Dynama zpět do nejvyšší soutěže. K základním kamenům sestavy budějovického týmu totiž patří již osmou sezonu a pamatuje tak sezony v první lize i dlouhé čtyřleté čekání na postup. „Všem nám spadl velký kámen ze srdce. Proti Varnsdorfu jsme mohli hrát už ve velké pohodě a myslím, že to bylo i vidět na hřišti," popisoval. Právě Pavel Novák vydržel na hrací ploše po postupovém ceremoniálu z hračů nejdéle a byl to on, kdo pak nesl pohár šampionů do kabiny, kde pokračovaly oslavy. „I když se zdá, že pohár není nijak velký, je pořádně těžký. Teď je ale prostě náš a dnes si ho určitě užijeme," dodal při cestě do kabiny za svými spoluhráči.