B-tým Dynama je ve výborné formě, s předstihem si pojistil konečné druhé místo a přemožitele nepoznal už osm zápasů po sobě. Skvělé výsledky chtějí Žmolíkovi svěřenci potvrdit i v závěrečném utkání jarní části divize A, kdy doma hostí aktuálně šestý SK Petřín Plzeň. Podzimní střetnutí na západě Čech skončilo smírně 3:3.

Do sobotní derniéry, která má výkop v 10.30 hodin, jde rezerva černobílých s jasným cílem. „Chceme odehrát takové utkání, aby lidé, kteří na stadion přijdou, odcházeli spokojeni s předvedenou hrou. Aby naše hra byla rychlá se spoustou správného pohybu, ze kterého budou pramenit naše šance ke vstřelení gólů. Aby viděli znovu mužstvo, které za každých okolností bude věřit ve své schopnosti a které táhne za jeden provaz. Aby viděli jednotlivce, kteří jsou zodpovědní za svůj vlastní přístup a plněním svých úkolů pomohou týmu dosáhnout výše zmíněného cíle,“ říká kouč Dušan Žmolík. „Jestli to nakonec bude stačit na vítězství, netuším, ale vím, že když splníme úkoly, tým odejde ze hřiště a nebude se mít za co stydět. Výsledek je vždy ošidný, proto se na něj nesoustředíme a veškerou pozornost koncentrujeme na úkoly, které můžeme ovlivnit,“ doplňuje.

Marodka se na konci sezony vyprazdňuje. „Uzdravili se David Pravda a Tadeáš Bečvář, přišli jsme o Vaška Bízka. S výjimkou jednoho hráče jsme kompletní,“ oznamuje kormidelník, který bude mít první půlrok úspěšně za sebou.

Stále je ve hře varianta postupu z divizní skupiny A z druhého místa, pokud by se nepřihlásil některý z účastníků ČFL. Béčko Dynama v závěru letošního ročníku dohnalo bodovou ztrátu na celky z druhých míst ve skupinách B a C. Se ziskem 60 bodů nadále živí naději na posun do třetí ligy. „Tým o tom nemluví, ale každý ví, jak si stojíme. Jsme na pozici, kterou když sebere ostatním konkurentům, tak ho opravňuje k možnému dodatečnému postupu. Není důvod nad tím ztrácet více energie a povídat si o něčem, co nemáme ve vlastních rukou,“ míní Žmolík, jenž si uvědomuje, že o případném dodatečném postupu může rozhodovat i skóre a každý vstřelený gól. Aktuálně má dynamácké béčko nejlepší skóre (80:29), z konkurentů Vysoké Mýto jen 74:31.

Ve druhé polovině jara nenašli budějovičtí mladíci přemožitele, jako jediní obrali o body suverénní Přeštice, hra je dominantní, koncovka už se také zlepšila. Potřebovalo si to všechno sednout, čas? „Na všechno je potřeba čas, už jen shodnout se v kabině na konkrétních pravidlech, úkolech a cílech zabere spoustu času. Až to kabina včetně trenérů udělá mezi sebou, pak se dá něco vymýšlet na hřišti. Vymýšlet něco, co má hlavu a patu. Je potřeba odehrát plno těžkých a nepovedených zápasů, protože z nich se může tým a jednotlivci, včetně nás trenérů, poučit a zlepšit. Proto jsme například odjeli v přípravě na Bayern Mnichov sehrát utkání, které nám zdánlivě nic nedalo, ale i tento zápas stojí za našimi posledními výsledky. Doufám, že se nám v budoucnu naskytne podobná konfrontace. A nejen nám, ale i dalším kategoriím, protože abychom se zlepšili, potřebujeme odhalovat nedostatky. Kdo jiný vás odhalí v celé nahotě, než ti nejlepší ve svém oboru,“ má jasno 39letý kormidelník, jehož může těšit, že se k úspěšným výsledkům propracoval bez pomoci prvoligových pendlů a naopak časté výpomoci dorostenců.

„Chyby nedělají jen hráči, ale děláme je i my trenéři, teda já je dělám, ať nemluvím za ostatní. Jsem za to rád, protože když ta situace přijde, tak příště mám možnost lépe reagovat. To je potřeba, aby chápali i hráči na hřišti, že se není třeba bát chyb, zvláště když se tým chce prezentovat kreativní a dominantní hrou. Ta hra nepřijde jen dobrým tréninkem, ale především po momentech a situacích, ve kterých se mnohokrát špatně rozhodneme, protože ten, kdo tvoří, docela dost kazí. A nemusíme se bavit pouze o sportu. Když k tomu všemu přidáme vznikající důvěru v mužstvu po osách trenéři – trenéři, trenéři – hráči a hráči – hráči, a to i ve směru k ostatním dorosteneckým kategoriím, pak tohle všechno je důvod, proč mohu odpovídat na takovou příjemnou otázku, kterou jste mi položili,“ shrnul Dušan Žmolík.

Záložní tým Dynama hraje domácí střetnutí v SCM na Složišti, kde má nejen zázemí, ale také veškerou podporu trenérů a vedení akademie. „Velkou zásluhu na tom, jakým způsobem se tým U23 prezentuje na hřišti, ale taky jak je vnímán mezi mladšími ročníky, mají trenéři všech mladších kategorií, a činovnici akademie, kteří spoluvytvářeli a nadále spoluvytvářejí rezervní tým klubu,“ oceňuje kouč béčka Žmolík.