Paráda, bomba nebo fantazie. Takovými výrazy by se dal označit včerejší velkolepý obrat Dynama v 16. kole FORTUNA:LIGY proti Slovácku. České Budějovice prohrávaly o dva góly, hrály v deseti, proti druhému celku ligy ale nakonec vyhrály. Jihočechy nastartoval brankou střídající záložník Matěj Valenta, na další gól stihl nahrát. Po boku gólmana Vojtěcha Vorla a Fortuna Basseyho byl právě on jedním klíčových mužů zápasu.

Matěji, takový zápas asi nepamatujete, že?
Ne, ani kluci takový zápas nepamatují. Je to něco neskutečného. Myslím si, že to, co jsme předvedli, se tady dlouho nestalo. Krásný zážitek.

Před týdnem jste prohráli na Bohemce, pak jste vypadli z MOL Cupu. Jak jste se na zápas se Slováckem s tímto vědomím připravovali?
Ty zápasy úplně srovnávat nechci, protože na Bohemce jsme měli převahu a Bohemka těžila z nakopávaných balonů. Slovácko hraje nadstandartní fotbal, jsou druzí v tabulce a minulý týden porazili 4:0 Spartu. Takže příprava na zápas byla úplně jiná. První poločas se nepovedl, pak jsme se ale semkli a dokázali to.

Po poločase jste prohrávali o dva góly a trenér k vám byl o přestávce hodně kritický. Jaké vám dal do dalšího počínání na hřišti instrukce?
Nemůžu to hodnotit, protože o poločasové přestávce jsem v kabině nebyl. Pokyny ale byly přinést do hry důraz a to, co mě zdobí, takže odražené balony a bojovnost.

Do utkání jste naskočil za stavu 0:2. V čem spočívala vaše role na hřišti?
Pokyny byly celkem jednoduché, dát kontaktní branku, zkusit něco dopředu, udělat něco s výsledkem. Červená do toho trochu hodila vidle, ale nakonec nám to i pomohlo. Kontaktní branka na tom byla takovým bonbónkem.

Ano, hlavičkou jste snížil na 1:2. Co se ve vás odehrávalo? Dal jste gól, ale přeci jen jste pořád prohrávali a hráli v deseti.
Cítil jsem úlevu, ale zároveň zodpovědnost. Pořád to bylo 1:2 a pořád se s tím dalo něco dělat. Takže euforie, ale zároveň i to, že máme šanci. Podle mě to cítilo všech deset kluků na hřišti.

Gól tedy tým nabudil?
Určitě. Musím říct, že Slovácko podle mě dost znervóznělo a my jsme toho využili. I z toho mála, co přišlo. Hnali nás i fanoušci, chtěli zážitek a bylo to skvělé. Musím říct, že to asi bude zážitek do konce života.

Zápas otočil během tří minut Fortune Bassey. Vy jste dal důležitý gól, pak to bylo jeho galapředstavení. Jak jeho debutovou sezonu v první lize hodnotíte?
Fortuna jsem zažil už rok v Ústí nad Labem, kde jsme společně byli. Je svůj. Dokáže rozhodnout zápasy, dneska nám strašně pomohl a jsem za něj rád. Pracuje na sobě, je to hodný kluk a známe se už dlouho. Fakt mu to přeji.

Vraťme se ještě k situaci před utkáním. Max Talovierov vypadl kvůli covidu, nemocní jsou i další kluci. Sehrálo roli i tohle? Semkl se tým i díky tomu?
Jo, určitě. Každý kluk, který nastoupí za zraněného, se chce ukázat a vybudovat si pozici v týmu. Každý musí tu svou šanci chytnou za pačesy, jak říká trenér. Nikomu nemůžete přát, aby byl zraněný, ale když přijde čas, musíte chytit šanci za ten správný konec.

To se vám povedlo. Jeden gól jste dal, na další nahrál. Jde tedy o jedno z nejlepších utkání v kariéře?
Asi zatím nejlepší. (smích)

Za týden hraje Dynamo na Baníku. Pojede se vám tam lépe s vědomím, že jste porazili Slovácko?
Určitě. Dýchat se bude líp. Doufám, že to tam zvládneme. Baník je velice silný soupeř a nebude to tam lehké.