Před sezonou z něj čišela pohoda a klid. Ostatně jako obvykle. Sedmatřicetiletý kapitán Dynama Petr Benát se těší na další sezonu v černobílém dresu a věří, že jeho tým může prohánět kandidáty na postup. "Kabina funguje, to je základ. Třeba pro nás bude ve výsledku facka v poháru prospěšná," přemítá zkušený středopolař.

Po vydařené letní přípravě jste nezvládli první kolo domácího poháru. Co se stalo, že herně i výsledkově to ve Velvarech nevyšlo?
Těžko říci. Myslím si, že to bylo klasické pohárové utkání podobné těm, které jsme minulou sezonu odehráli na Motorletu nebo v Českém Brodu. Akorát tehdy jsme šance proměnili, tentokrát ne. Jenom v posledních deseti minutách jsme měli tři stoprocentní gólovky, ale nedali jsme je. Když bychom o gól vyhráli, tak by to nikdo moc neřešil. Takhle to průšvih byl.

Co znamená nečekaná porážka v MOL Cupu s divizním soupeřem pro blížící se novou sezonu?

Petr Benát v duelu se Spartou v minulé sezoně
Je to pro nás varování. Druhá liga je tak vyrovnaná, že jakmile podceníme jedinou situaci v kterémkoliv zápase, tak soupeř ji potrestá. Potrestaly ji divizní Velvary, druholigové týmy ji ztrestají tím spíš. Musíme se vyvarovat jakéhokoliv podcenění a hrát každý zápas naplno devadesát minut.

Fortuna národní liga nebude mít jako v minulém ročníku jednoznačné favority, jakými byl Baník Ostrava s Olomoucí. Kdo bude podle vás hrát prim tentokrát?
Očekávám vyrovnanější soutěž. Samozřejmě se budou hned chtít do ligy vrátit Hradec Králové a Příbram, mezi kandidáty na postup musíme řadit i Opavu, která prokazuje dlouhodobě dobrou výkonnost. Musíme počítat i s Vlašimí, která měla výborné jaro a funguje de facto jako rezerva Sparty. Černým koněm bychom mohli být my (usmívá se).

Jestli má Dynamo lepší kádr než v sezoně minulé, to ukáže až samotná soutěž. Jak ale vidíte kabinu vy jako kapitán po letních koncích zkušených hráčů a lídrů kabiny, kterými byli Richard Kalod, Michal Klesa či Ondřej Šourek?
Odešli tři zkušení hráči, naši kamarádi, se kterými jsme trávili plno času i mimo hřiště. Mrzí nás to, ale zkrátka dřív nebo později skončí v klubu každý, takže jsme se s tím museli vyrovnat. Ale mohu říci, že poslední tři čtyři roky kabina šlape. Máme mezi sebou kamarádské vztahy a dobrou partu. Když se daří, tak všichni říkají, jakou máme partu. Ale až když to nejde, tak se pak pozná, jak to doopravdy je.

Jak se po náročné přípravě cítíte v sedmatřiceti letech vy? Jako vždy jste po celé letní období prokazoval, že stále můžete konkurovat mladým vlčákům.
Dobře. Vyhnula se mi zranění, takže jsem mohl přípravu absolvovat celou. Cítím se v pohodě.

I vzhledem k dlouhé absenci Adriána Čermáka cítíte, že byste měl začít podzim v základní sestavě?
To nevím, to jsme zatím neřešili. Ale loni jsem odehrál všechna utkání, byl jsem zdravý, což je hlavní. Když jsem o rok prodlužoval smlouvu, tak samozřejmě s tím, že bych chtěl hrát. Ale jsem trenérovi k dispozici v jakékoliv roli. Budu se snažit pomoci týmu na hřišti i mimo něj.

Nicméně kapitán jste nadále a s kapitánem se počítá na hřiště, ne na lavičku.
Já bych to tak nebral. Je nás tady dvacet plus tři brankáři. Stačí jedno dvě zranění a hráč, který měl dřív do sestavy daleko, tak v ní najednou je. Pak už je na tom hráči, jak se šancí naloží. Máme všichni společný cíl, abychom měli povedenou sezonu. Hlavně do ní dobře vstoupit.

Vstup obstará pondělní televizní duel s Viktorií Žižkov na Střeleckém ostrově. Jaký to bude duel i třeba s ohledem na vzájemná utkání v minulé sezoně?
Objektivně musím říci, že doma jsme Viktorku sice porazili 2:0, ale v zápase byla možná o něco lepší. Naopak u nich jsme prohráli 1:3, ale lepším mužstvem jsme byli mi. Loni to byly trošku paradoxy, ale uvidíme, jak to dopadne tentokrát. Trenéři se byli dívat na jejich generálce v Teplicích, jistě se dobře připravíme.

V posledních letech Dynamo úvodní zápasy sezony zvládá na výbornou. Povede se to i tentokrát?
Doufám, že ano. Ale na podobné statistiky osobně moc nekoukám. Že by nám trenér řekl: „Buďte v klidu, vstupy zvládáme, vyhrajeme i tentokrát,“ to určitě ne (směje se). Musíme být koncentrovaní a třeba bude pro nás facka v poháru ve výsledku prospěšná.

Dynamo před novou sezonou: Důležitý bude začátek (25.7.2017)

Tradiční tisková konference před startem Fortuna národní ligy 2017/18 proběhla v úterý po obědě v tiskovém středisku hlavní tribuny na Střeleckém ostrově. Zveřejněny byly cíle klubu, situace ohledně kádru A-týmu a další novinky z klubu. Po konferenci následovalo týmové focení. Do nového ročníku Dynamo vstoupí v pondělí proti Viktorii Žižkov.