Celkem čtyři hráče ze současného kádru Dynama zavedly fotbalové kroky do země položené na sever od České republiky. Polsko zažili na vlastní kůži slovenští fotbalisté Jakub Grič a Lukáš Čmelík a Češi Tomáš Zajíc a Jakub Hora. Poslední jmenovaný na své angažmá v Ekstraklase před přátelským měření sil na soustředění v Turecku s Widzewem Lodž zavzpomínal.

Jak se na měření sil s polským Widzewem Lodž těšíš, Jakube?
Kvůli takovým soupeřům jsme přijeli do Turecka. Mám rád konfrontace s těžkými týmy a Widzew Lodž navíc trochu znám a vím o něm. Jsou tam hráči, se kterými jsem hrál. Třeba s Markem Hanouskem v Plzni a reprezentaci do 19 let. Těším se, že je uvidím. Pozdravíme se, něco si řekneme, zajímá mě, jak to ve Widzewu funguje.

O to speciálnější konfrontace s polským týmem to bude pro tebe osobně vzhledem k tomu, že jsi v Polsku v roce 2020 strávil půl sezony v Podbeskidzie. Víš něco také o Widzewu?
Widzew letos postoupil do Ekstraklasy a teď je na třetím místě. S pár lidmi z Polska jsem se bavil, s kamarády, které tam mám, a vím, že klub je dobře nastavený a má neskutečné fanoušky, kteří každý zápas vyprodají stadion. Není náhoda, že postoupili z prvního místa a teď jsou třetí. Čeká nás dost kvalitní tým.

Podle toho, co říkáš, polskou ligu stále dost sleduješ.
Jo, pořád. Většina hráčů, se kterými jsem byl v Podbeskidzie, se rozutekla do Ekstraklasy. Určitě polovina. Pořád jsme v kontaktu, spíš si píšeme, ale s jedním, který teď hraje za Raków, si telefonuji. Víme o sobě.

Jak vzpomínáš na své působení v Ekstraklase?
Musím říct, že se mi tam hrozně líbilo. Celá liga je neskutečně sledovaná, zázemí a stadiony jsou na vysoké úrovni. Navíc není těžký jazyk, takže jsem se rychle naučil polsky. Je to náš soused a věřím, že liga půjde ještě nahoru. Byl jsem se nedávno podívat také na zápase Konferenční ligy, kdy Slavia hrála s Rakówem. To bylo super.

Dokázal bys říct, v čem se polská nejvyšší soutěž liší od té české?
Hrozně moc peněz tam jde z televizních práv, takže je liga bohatá a kluby si dokážou kupovat Brazilce, Portugalce a hráče, kteří mají velkou kvalitu. Liga je to hodně technická a soubojová, i když ne v takovém tempu jako česká.

Oběma týmům by mohl souboj hodně přinést. V co doufáš ty?
Doufám, že vyhrajeme, abychom se před začátkem soutěže naladili na vítěznou vlnu. Výsledky bych ale asi nepřeceňoval, v létě se nám dost dobře povedla příprava a lize to tak pak nevypadalo. Všichni se stejně připravujeme na to, až vyběhneme na hřiště proti Slovácku. Ladíme detaily tak, aby to 28. ledna bylo perfektní.