Je to již neuvěřitelných 114 let. Právě 9. března 1905 byl totiž oficiálně založený fotbalový klub Dynamo České Budějovice! Klub z Českých Budějovic se tak řadí mezi nejstarší fotbalové kluby v České republice.

Vůbec prvním průkopníkem fotbalu v Českých Budějovicích byl Josef Ašenbryl, který roku 1898 přivezl na jih Čech první kopací míč. Vášnivý cyklista tehdy zaujal své kumpány v kavárně U Volbrechtů a velmi pozvolnými krůčky se kopaná začala rozšiřovat mezi lidmi. Na jihu Čech v té době ani zdaleka nebyla žádná jiná parta fotbalových nadšenců, a tak to byl v prvopočátku hlavně sport mladých studentů, kteří kopali do míče v zahradě Českého akciového pivovaru.

Prakticky v celé klubové historii se pak jako nejdůležitější datum oficiálního vzniku klubu datuje k 9. březnu 1905. Dva jihočeští fotbaloví historici Michal Průcha a Zdeněk Zuntych ale během svého pátrání v archivech Jihočeských listů našli zmínku o tom, že k prvnímu založení klubu došlo patrně dokonce o pět let dříve, a to 2. března 1900. Pokud by se toto datum uznalo za oficiálně správné, patřilo by Dynamo České Budějovice mezi deset nejstarších fotbalových klubu České republiky.

I s rokem vzniku 1905 toho má Dynamo ale ve své historii mnoho za sebou. Klub zažil během let mnoho vzestupů a pádů. Hrál pravidelně první ligu, nakoukl i do evropských pohárů. V roce 1948 ale třeba také legendární Josef Bican zvládl v ligovém zápase Dynamu nastřílet sedm branek. Klub zažil během let i drsný pád do nižší soutěže, kdy byl v roce 1957 vyloučený až do I.A třídy Jihočeského kraje. To vše se nesmazatelně zapsalo do historie fotbalu v Českých Budějovicích.

Pokud vás historie fotbalu na jihu Čech zajímá, pořiďte si knihu "Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu." Právě v této knize se dočtete veškeré podrobnosti o vzniku a historii fotbalu v Českých Budějovicích se zaměřením na Dynamo České Budějovice. Knihu si můžete objednat na webu www.fotbalpodcernouvezi.cz nebo případně osobně zakoupit ve fanshopu klubu na Střeleckém ostrově.