Už v sobotu se po roce kalendář posune opět na 24. prosinec, který představuje Štědrý den. Těší se na něj snad každý. Výjimkou není ani stoper Dynama Pavel Novák, který má od trenérů jako jediný z týmů sváteční privilegium. "Jediný můžu přes Vánoce přibrat," směje se vytáhlý střední obránce, který má pro rok 2017 tajný sen - postup do první ligy.

Do Štědrého dne zbývají už jen hodiny. Jak se těšíte na Vánoce?
Těším se moc. Je to pro mě čas, kdy se na delší dobu vracím domů do Jindřichova Hradce. Setkáme se tam s rodinou a kamarády, na které přes rok nemám tolik času. Vánoční svátky si vždy užívám plnými doušky. Dřív jsem se nejvíc těšil na dárky, které dostanu. Teď se to trošku otočilo a jsem rád, že můžu někomu udělat radost.

Sobotní slavnostní den tedy prožijete tradičně v kruhu rodinném?
Ano, náš Štědrý den se řadí spíše mezi ty klasické české. Jsme i společně s babičkou, tetou a dalšími příbuznými už od oběda. Pak se chystá večeře, pohoštění, asi jako skoro všude.

Pomáháte s pečením nebo vařením před svátky nebo i během nich?

Pavel Novák v poháru se Spartou u Davida Lafaty
Jsem spíš jen takový pomocný kuchař, který něco nakrájí nebo ochutná (usmívá se). Nerad bych se do toho víc zapojoval, aby pak nebyla vina na mě, když by nebylo jídlo dobré.

Co cukroví? Ujídáte tajně pod stromkem?
Po cukroví přímo neprahnu. Když bych měl vybrat jeden druh, tak nejradši mám asi kokosky. Druhou volbou jsou případně perníčky.

Vánoce jsou kromě svátků klidu a pohody také časem dobrého jídla. Vy se svojí postavou se ale asi moc hlídat nemusíte, ne?
Nemusím, to mám výhodu. S mojí postavou je jedno, jestli budu mít kilo nebo dvě navíc. V prvním týdnu přípravy vždycky stejně všechno shodím. Ale když trenéři rozdávali poslední pokyny před Vánoci, tak si kluci dělali srandu, jestli se na mě také vztahuje váha. Jsem asi jediný, který může mít něco navíc (směje se).

Držíte alespoň některý z vánočních zvyků?
Dřív jsem čekal na zlaté prasátko. Nyní když vidím klobásu na stole, tak je po prasátku. Sestra si většinou hodí střevíčkem, jestli už jí to konečně vyjde. Jiné zvyky nedržíme.

Stromek máte doma živý nebo umělý?
Jednoznačně živý! Umělé u nás v rodině vůbec nemají místo. A nejraději ho zdobíme jen svíčkami a skleněnými koulemi, úplně nesnáším světelné řetězy.

Sháníte dárky pro ostatní na poslední chvíli nebo jste dlouho dopředu připravený?
Ve shánění dárků vůbec nejsem zodpovědný. Vše sháním na poslední chvíli, ale když je pak člověk pod tlakem, tak se rozhodne rychleji a lépe, co komu koupit.

Udělá vám větší radost fotbalový dárek nebo mimofotbalový?
Každý dárek mi udělá radost. Většinou dostávám mimofotbalové dárky. Na fotbal člověk ví sám nejlépe, co potřebuje.

Co závěrem očekáváte od roku 2017 a co byste si v něm přál?
Ve fotbalovém životě bych si přál, abychom v Dynamu navázali na úspěšný podzim 2016. Když by to vyšlo, tak postup by byl snem. V osobním životě jsem spokojený.

Vyberte nejlepšího hráče podzimní části sezony (20.12.2016)

Stalo se již tradicí, aby fanoušci Dynama vybírali nejlepší hráče sezony. Nyní mají příznivci klubu šanci vybrat hráče podzimu.