Téměř půl roku byl mimo dění v A-týmu útočník Jan Svátek, který po úspěšném hostování v Dynamu přestoupil na jih Čech v lednu roku 2008 ze severočeského Jablonce. Zatímco ještě na konci loňské sezony se šestadvacetiletý forvard objevoval v sestavě A-týmu, od letošního léta působil výhradně v třetiligové rezervě. Až nový trenér Jihočechů Jaroslav Šilhavý na něj ukázal před zápasem s Mladou Boleslaví, aby týmu pomohl vybřednout z herní a výsledkové krize.

Nejúspěšnější období na jihu Čech prožil Jan Svátek v sezoně 2006/2007, kdy během podzimního hostování v Dynamu zaznamenal v šestnácti zápase čtyři branky a spolu s Ivo Táborským vytvořil údernou útočnou dvojice. Vzhledem k dobré zkušenosti s tímto útočníkem se vedení Dynama rozhodlo perspektivního útočníka z Jablonce získat na trvalo, a to se také v lednu 2008 skutečně stalo. Za rok a půl v klubu ale dokázal Jan Svátek zaznamenat pouze dvě branky a před startem letošní sezony se začal připravovat s třetiligovou rezervou. "Samozřejmě, že jsem rád, že jsem se mohl vrátit do ligy. Trénoval jsem a hrál v béčku a snažil jsem dělat všechno pro to, abych se mohl zase vrátit do áčka," řekl autor dvanácti ligových branek po zápase Dynama s Mladou Boleslaví, ve kterém se po dlouhé době objevil v sestavě budějovického celku.

Druhá polovina loňské sezony se Janu Svátkovi nevydařila. Hráč byl pod neustálým kritickým tlakem fanoušků, který ho nakonec stál místo v ligovém celku. Přesto ale nezahořkl a i v juniorce bojoval o možnost vrátit se na výsluní první ligy. "Snažil jsem se maximálně v béčku makat a věřil jsem, že by se to mohlo povést a že se do prvního týmu zase vrátím," řekl otevřeně Jan Svátek, kterému paradoxně k návratu do ligového A-týmu pomohla krize týmu v nejvyšší soutěži. "Je jasná, že kdyby se týmu dařilo, tak by mě zpátky asi nebrali. Je to nyní taková zvláštní situace a pro mě určitě šance. Uvidíme, jak se mi bude dařit," dodal útočník.

Vše okolo jeho návratu do nejvyšší soutěže se odehrálo velmi rychle a možná také nečekaně. "Ve středu před zápasem s Boleslaví jsem začal s týmem normálně trénovat a od té doby jsem absolvoval všechny tréninky," řekl Svátek, který neměl problém po téměř půl roce naskočit do prvoligového kolotoče. "V zápase jsem se cítil normálně. Samozřejmě jsem byl rád, že jsem si po té delší době mohl zahrát zase v lize. Určitě je to ale jen začátek a musíme hodně pracovat dál," uvědomoval si po porážce Dynama s Mladou Boleslaví vážnost situace.

Samotný zápas mohl hodnotit až od 84. minuty, kdy ho na hrací plochu poslal trenér Jaroslav Šilhavý. To ale Dynamo prohrávalo již o dvě branky. "Do stavu 2:1 se s tím dalo aspoň něco dělat, ale po gólu na 3:1 se s tím už mnoho udělat nedalo," krčil rameny útočník, který i za krátký úsek pobytu na hřišti rozhodně nezklamal. Za několik málo minut se uprostřed záložní formace několikrát efektivně uvolnil a rozehrál akce Dynama. Na víc neměl čas, Jihočeši i podvanácté v řadě nepoznali radost z vítězství a v tabulce Gambrinus ligy klesli až na poslední šestnáctou příčku. "Naše situace je špatná, ale nemyslím si, že by byla beznadějná. Stále jen tam hned několik mančaftů, které jsou na tom podobně jako my," říká Jan Svátek o aktuálním postavení budějovického celku.