Třetí utkání po restartu české nejvyšší soutěže o víkendu čeká Dynamo. Jihočeši vyrazí na západ Čech do Plzně, kde se pokusí získat body na hřišti loňského mistra FORTUNA:LIGY. Zápas mezi Českými Budějovicemi a Viktorií Plzeň startuje v neděli v 15:00 v Doosan Aréně.

Top defenzíva ligy zatím stačí na stříbro

Nejlepší tým loňské sezony FORTUNA:LIGY toho v podzimní části sezony prožil spoustu. Kromě domácí ligy se rval o slávu také v Lize mistrů, do Doosan Arény přijeli elitní fotbalisté Bayernu Mnichov, Interu Milán a Barcelony. Viktoria nezískala ve skupině ani bod, cenné zkušenosti ale posbírala. A ty bude chtít využít v lize, ve které jí patří průběžné druhé místo. To potom, co přišla v prvním jarním kole o špici po domácí porážce s Hradcem Králové 1:2. Reputaci si napravila v 18. kole na hřišti Zbrojovky Brno, kde sice po poločase plzeňští reprezentanti prohrávali, nakonec ale zvítězili 3:1.

Západočeši patří každoročně mezi nejaktivnější týmy na přestupovém trhu. A jinak tomu nebylo ani během zimní pauzy. Klub opustila většina hráčů na hostování, za zmínku stojí například zápůjčky Aleše Čermáka a Martina Jedličky do Bohemians. Směrem opačným, tedy do Štruncových sadů, také několik fotbalistů zamířilo. Zadražil z Táborska a Nigérijec Durosinmi z Karviné na hostování, Holík z Jablonce, který na podzim v klubu hostoval, natrvalo, kromě něj také Roman Květ z Bohemians a další kanonýr Matěj Vydra z Burnley. Právě tito fotbalisté by měli pomáhat jak druhému nejlepšímu útoku ligy s 38 góly, tak obraně, která inkasovala z celé soutěže branek nejméně, celkem 13.

S Dynamem se potkala Plzeň naposledy v 5. kole FORTUNA:LIGY na Střeleckém ostrově. Zápas chudý na vyložené šance rozhodl jediný gól v nastavení druhého poločasu. Na rohový kop si naskočil hostující Jhon Mosquera a rozhodl ve prospěch loňského mistra ligy. Bitvy mezi oběma víkendovými soupeři jsou v posledních letech velice vyrovnané. V loňském jarním souboji vyhrála 1:0 Plzeň, na podzim těsně 2:1. Stejným výsledkem skončilo také předešlé utkání na jaře roku 2021 a na podzim roku 2020 si oba týmy po remíze 0:0 body dělily.

Poslední vzájemné utkání (F:L, 5. kolo, 27.8.2022):
SK Dynamo ČB – FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Góly: 90+4. Mosquera. ŽK: Hellebrand, Králik, Zajíc - Tijani, Bucha. Rozhodčí: Hocek – Nádvorník, Machač.
Sestava Dynama: Janáček – Sladký, Havel, Králik (C), Čolić – Hora, Broukal – Penner (46. Zajíc), Hellebrand (62. Čavoš), Čmelík (83. Matoušek) – Potočný (68. Grič).
Sestava Plzně: Staněk – Jemelka, Tijani, Hejda (C), Holík (68. Havel) – Kalvach, Bucha – Jirka (56. Kopic), Sýkora (84. Čermák), Pilař (56. Mosquera) – Bassey (56. Chorý).

Utkání 19. kola FORTUNA:LIGY mezi Plzní a Dynamem startuje v neděli od 15:00 v Doosan Aréně a vy ho můžete zde sledovat v online reportáži. Před úvodním hvizdem budou oba kluby minutou ticha uctívat památku obětí ničivého zemětřesení na území Turecka a Sýrie a také bývalého fotbalisty a legendárního trenéra Františka Cipra, který v úterý ve věku 75 let zemřel. Na jeho počest obléknou oba týmy černé pásky.