Českobudějovická juniorka prožila jednu z nejlepších sezon ve své krátké historii. Na každý pád to byla minimálně pro určitý čas sezona poslední. Tým trenérů Jaromíra Plocka a Petra Skály po mizerném podzimu chytl druhý dech a obsadil dokonce druhé místo v nadstavbové skupině B. Juniorská liga však sezonou 2018/19 končí, od příštího roku se B-tým Dynama představí v divizi.

Podzim nebyl ze strany juniorky vůbec povedený. Tým se s osmi body krčil na poslední příčce. Jaro pak bylo diametrálně odlišné. „Sezona se dá rozdělit na dvě poloviny. Podzim nebyl vůbec dobrý, byli jsme z toho zklamaní. Kluci z dorostu měli problém s přechodem do juniorské soutěže. Naším cílem do zbytku základní části bylo odpoutat se od posledního místa,“ tvrdil Jaromír Plocek, asistent hlavního trenéra Petra Skály. A jak českobudějovičtí trenéři řekli, tak se také stalo. Jihočeši v závěru základní části zaskočili obě pražská „S“, formu si přenesli i do nadstavby. „Pomohli nám mnohdy i kluci z áčka, ale hlavně se dala dohromady kabina. Velice nám v tom pomohl Lukáš Pouček, který nám přinesl v sobě velkého profesionála a kluky stmelil. Byl rozdílovým hráčem. Najednou vedle něho skórovali Matoušek, Lindák a další,“ chválil bývalý ligový záložník.

Důležité také bylo, že mužstvo mělo své stálé fotbalisty a své jádro. „Vytvořili jsme kostru mužstva složenou z devíti hráčů a jednoho brankáře. Kluci drželi a tento základ odehrál skoro všechno. Občas pomohli kluci z áčka, doplňovali nás i hráči z dorostu. Ale vždy tým stál na základních deseti lidech,“ všiml si Petr Skála. „Musíme poděkovat i Janu Čapkovi a Václavu Kolářovi za práci, kterou pro tým dělali hodně. Celkově práce s úzkým kádrem juniorky nebyla lehká. Kluci chodí do školy, do práce, i proto jsme se jim snažili připravovat tréninky co nejpestřejší, aby je to bavilo,“ vysvětlil Plocek s poklonou pro kolegy z realizačního týmu.

„Klapala i spolupráce s trenéry áčka i dorostu. Vždy jsme se v pátek dohodli, jak to na víkend bude. A šlapalo to. I přes mizerné výsledky nám nikdy nikdo z klubu nic nevyčítal. Věděli, jak to je. Nikdo ale nechce prohrávat, proto jsme pracovali a snažili se tým posunout,“ ocenil zkušený kouč Skála součinnost v rámci klubu, která fungovala na jedničku.

Situace po podzimu byla tristní. Trenéři juniorky však stále zůstávali pozitivní a věřili, že se situace otočí. „Mnohdy jsme si říkali, že to není možné. Dostávali jsme dardy, někdy jsme spolu ani nemluvili, každý neúspěchy vstřebával jinak. Měli jsme různé myšlenky, ale nikdy bychom z toho oba neutekli. Měli jsme s Peťou shodný cíl – přeskočit v tabulce alespoň Jablonec a nebýt poslední,“ popsal Plocek strasti první poloviny sezony. „Najednou jsme pak porazili Spartu a Slavii, v nadstavbě jsme vyhráli v Příbrami, Teplicích a v Třinci. I celkové druhé místo v nadstavbě je velice příjemné,“ doplnil jedním dechem Skála. Celkově zaslouží trenérská dvojice velké uznání a respekt za to, s jakým nadšením a trpělivostí k trénování juniorky za každých okolností přistupovala.

Již delší dobu bylo zřejmé, že Juniorská liga po sezoně 2018/19 skončí. Často se probíral její význam. Jak to cítili trenéři Dynama? „Svůj smysl soutěž určitě měla. Postupem času se vykrystalizovala, hráli v ní dobří hráči a měla velice slušnou úroveň. Možná měla mít jiný formát, aby se o něco hrálo. Pro mladé kluky to byla dobrá škola. Říkali jsme jim, ať se učí od starších, sledují je. Tím si prošli všichni fotbalisté,“ hovoří za oba Jaromír Plocek.

S tím, jak se černobílá juniorka na jaře rozjela je možná až škoda, že soutěž zrovna nyní končí. „Když jsme jeli z posledního venkovního zápasu z Teplic, měli jsme trošku nostalgický pocit, že je škoda, že soutěž končí. Nyní budeme hrát divizi, čeká nás dospělý fotbal. Juniorská liga byla poměrně přátelská soutěž s ligovými parametry. Nyní budeme jezdit na menší stadiony, kde bude atmosféra úplně jiná. Kluci nedostanou nic zadarmo, každý se proti nám bude chtít vytáhnout,“ uvědomuje se Jaromír Plocek, jenž by s Petrem Skálou měl přivítat své svěřence opět okolo 10. července. Jádro týmu by mělo zůstat stejné, ale uvidí se, jaký pohyb B-tým Dynama zaznamená.