Futsalisté budějovického klubu mají za sebou čtyři odehraná kola a stejně jako všechny ostatní sportovce v zemi je čeká pauza. Jeden z hlavních lídrů týmu Petr Benát hovořil pro klubový web o začátku sezony v nejvyšší futsalové lize, ale také o tom, jak probíhá jeho pracovní den v dynamácké Akademii.

Petře, co si myslíte o znovu přerušení futsalové ligy? Bude mít pauza vliv na budoucí vývoj soutěže a výkon některých týmů?
Přerušení nejvyšší futsalové soutěže je určitě nepříjemná věc, všichni toto opatření ale v rámci obtížné doby respektujeme. V tuto chvíli jsou mnohem důležitější věci a podstatné je, aby se běžný život vrátil opět do normálu. Otázkou zůstává, jak dlouhá pauza nás ve skutečnosti čeká, obecně bude záležet na vývoji pandemie v České republice. To si asi v tuto chvíli málokdo troufne odhadnout. Každý z nás hráčů se pak bude chtít po individuální stránce maximálně připravit tak, abychom po restartu soutěže byli konkurenceschopní.

Jak byste zhodnotil dosavadní odehraná utkání?
Z mého pohledu jsme herně i výsledkově propadli pouze v jednom z dosavadních čtyř odehraných kol. O to více nás mrzí, že se tak stalo před našimi fanoušky v jediném domácím utkání se Slavií Praha. Ve zbylých třech jsme soupeřům vždy byli více než vyrovnaným protivníkem, bohužel se nám utkání nepodařilo dovést do vítězného konce.

Zároveň jste také člověkem, který se výrazně podílí na běžném fungování klubu. Co je nejtěžší na koordinaci celého týmu, potažmo domácího ligového utkání?
Časově náročná je určitě veškerá administrativa, především v předsezónním Licenčním řízení. Zde se rozhoduje o tom, že jsme schopni v rámci legislativy, personalistiky, marketingu a také infrastruktury zabezpečit vše potřebné pro odehraní nejvyšší futsalové soutěže. Na druhou stranu tuto povinnost mají všechny kluby. Společně s ostatními jsme se rozhodli, že první ligu chceme hrát a určitě toho nikdo z nás nelituje. Při domácích ligových utkání pak máme rozdělené jednotlivé kompetence tak, abychom všechny dané povinnosti rozdělili mezi více lidí. Myslím, že nám to funguje.

Poslední zápasy se vám střelecky daří. Proč si myslíte, že ligové zápasy nedokážete dovést alespoň k minimálnímu bodovému zisku?
Musíme se na jednotlivá utkání podívat odděleně. V Chrudimi jsme sice s mistrem ligy prohráli pouze jednobrankovým rozdílem, nicméně je potřeba si přiznat, že i s notnou dávkou štěstí. Domácí prokázali velkou kvalitu, náš tým v mnoha situacích podržel svými výbornými zákroky Štefan Beránek, spoustě dalších jsme pak odolali obětavým výkonem všech hráčů. Myslím, že nás mohou mrzet především poslední dvě odehraná utkání, nejdříve v Mělníku, o týden později i v Liberci. V obou jsme určitě nebyli horším týmem, vytvářeli jsme si i velké množství šancí, které jsme bohužel nedokázali proměňovat. Při některých obdržených brankách nám pak chybí ještě větší osobní zodpovědnost a důslednost při dohrávaných situacích. Pokud oba zmíněné aspekty v dalších utkáních zlepšíme, rozhodně se můžeme měřit s většinou soupeřů v první lize.

Aktuálně jste tedy po čtvrtém kole bez bodu. Cítíte nějaký tlak?
(úsměv) Tlak tedy opravdu necítím. Před dvěma lety jsme dali dohromady skupinu lidí, kteří se baví hrou. Hned v prvním roce se nám podařilo postoupit do nejvyšší soutěže a v tom následujícím jsme v nejvyšší soutěži hráli více než důstojnou roli. Porážky nás samozřejmě mrzí, všichni jsme hodně soutěživí, ale snažíme se z chyb do dalších utkání poučit a neopakovat je. Někdy se to podaří, někdy bohužel ne. Chceme vyhrát každé utkání, ale pokud po dvaadvaceti odehraných kolech budeme na chvostu tabulky, uznáme kvalitu soupeřů a půjdeme zase bojovat o soutěž níž. S tímto scénářem však nikdo z nás nepočítá, stále jsme na začátku ligové soutěže a ve hře je spousta bodů. Určitě to zvládneme.

Jak dlouho ještě plánujete být aktivním hráčem futsalu?
Záleží to pouze na dvou věcech. Hlavní a nejdůležitější je samozřejmě zdraví. Další, zda ještě dokážu být pro tým přínosný. Druhou věc si budu schopný vyhodnotit sám, pokud ucítím, že již svému mužstvu nemám co dát, určitě nebudu mít problém s vrcholovým futsalem skončit.

Na závěr zvídavá otázka pro fanoušky. Jak vypadá běžný den Petra Benáta a víkend, když už se nemusíte připravovat na ligová utkání ve velkém fotbalu?
Po konci fotbalové kariéry mi byla Dynamem nabídnuta funkce sportovního manažera nově vznikající Akademie, tudíž veškerý pracovní i volný čas trávím v tréninkovém centru na Složišti. Můj běžný pracovní den začíná před šestou hodinou ranní, kdy si jdu zaběhat i zacvičit tak, abych zůstal v optimální formě. Do tréninkového centra dorazím na osmou hodinu a domu se zase vracím kolem osmé večerní. Spolu s trenéry a zaměstnanci Akademie se hráčům snažíme vytvořit maximální podmínky tak, abychom pravidelně vychovávali talenty pro prvoligové mužstvo. Fotbalem je naplněn i můj víkendový program, kdy se snažím vidět co nejvíce utkání našich kategorií a zjistil, jak si hráči přenášejí naučené věci z tréninků i do zápasů. Volného času je opravdu málo, nicméně se ho snažíme s manželkou využít návštěvou našich rodin či přátel, rádi zajdeme za kulturou, na dobrou večeři nebo podnikneme nějaký výlet.