Předposlední červnové pondělí vstoupilo prvoligové Dynamo do letní přípravy. Pod vedením nového trenéra Jozefa Webera, který vystřídal Davida Horejše. Nový hlavní kouč si dal za cíl navázat na dobrou práci svých předchůdců a potvrdit, že budějovický klub trvale patří do nejvyšší domácí soutěže.

Jednapadesátiletý Jozef Weber pochází ze slovenské Bytče. Na postu záložníka vstoupil do československé ligy v barvách Žiliny, načež se zabydlel na českých trávnících pod praporem Sparty, Chebu, Drnovic a Jablonce. Na konto si připsal 408 startů, v nichž nastřílel pětadvacet gólů. Trenérskému řemeslu přišel na chuť v pražských Bohemians 1905, kterým pomohl k návratu do elitní fotbalové společnosti. Vedl MFK Karviná, Mladou Boleslav a znovu Karvinou, kde skončil v říjnu 2021. Od té doby čekal na další příležitost. Dostal ji na Střeleckém ostrově.

Přicházíte do nového prostředí. Budete iniciovat změny podle svých představ?
Vůbec nezpochybňuji, že moji předchůdci tady odvedli dobrou práci, ale každý máme trošku jiný pohled na věc. Je jasné, že budeme pracovat na změnách. Určitě se pokusíme hledat nové varianty v herním rozestavení, proto jsme přivedli dalšího útočníka. Ale nebudeme toho měnit mnoho. Ponecháme zažité věci. Jenom jsem zrušil úvodní soustředění, protože jsem našel bezvadné podmínky k trénování v domácím prostředí na Složišti. První týden s mužstvem vidím jako seznamovací a myslím, že to bude lepší tady. Pro mě i mužstvo.

Zmíněným útočníkem je Tomáš Zajíc? Co si slibujete od tohoto odchovance Slovácka?
Tomáš měl trošku slabší období. Neprosadil se v ostravském Baníku, ani v Polsku. Ale předtím měl velice dobré sezony na Slovácku. Věřím, že ho probudíme. Do útoku máme také Michala Škodu, z béčka jsme vytáhli mladíky Jakuba Matouška a Daniela Haise. Všichni dostanou šanci.

Pracujete ještě na příchodech dalších posil?
Řešíme kraje záložní řady a pevně doufám, že to zvládneme s pozitivním výsledkem do 11. července, kdy plánujeme odjezd na soustředění do rakouského Kaprunu.

Na kraj zálohy počítáte s novým členem kádru Jakubem Švecem?
Ano, to je krajní záložník. Jednali jsme také s Patrikem Brandnerem, ale ten zatoužil po jiném prostředí. Ve skautingu jsme hledali hráče s podobnou typologií jako Patrik a samozřejmě novou krev, aby oživila mužstvo. Myslím, že Jakub je takový hráč, přestože přichází ze Slovenska a někdy to chviličku trvá, než fotbalista přivykne novému prostředí. Ale je mladý a má smlouvu na tři roky. Měl by se postupem času propracovat do základní sestavy.

Na soupisce se aktuálně nachází čtveřice brankářů. Obsazení postu mezi tyčemi lze považovat za vyřešené?
Když jsem 1. června nastoupil do funkce, měl jsem na tabuli napsaná dvě jména a věděl jsem, že odchází Vojtěch Vorel. Potom jsem se zaměřil na gólmany detailněji a sledoval Davida Šípoše a hlavně Martina Janáčka. Ten chytal poslední zápasy a vzešel z klubové líhně. Oběma chceme dát šanci. Z mého pohledu mají určitou kvalitu. Doufám, že to potvrdí přístupem k letní přípravě a nebudeme se již vracet k této otázce.

A co Matěj Luksch s Danielem Kerlem?
Jsou mladí a také se zapojí do přípravy. Všichni čtyři si mohou říct o příležitost, ale přeci jen lepší povědomí mám o Šípošovi s Janáčkem. Zároveň to je úkol pro nového trenéra gólmanů Zdeňka Křížka. Přeju si, abychom byli spokojení před odjezdem do Kaprunu a nemuseli se dále zabývat touto pozicí.

Jakou perspektivu přisuzujete dvojici obránců Dominik Mašek – Michal Němeček, která se vrátila z hostování v třetiligovém Písku?
Hráli o dvě soutěže níž, což představuje opravdu rozdíl od 1. ligy, ale Mašek asi dostane šanci. Trochu nám chybí konkurence na stoperském postu. Uvidíme, jak se kluci s tím poperou. Mají čtrnáct dní na to, aby prokázali svoje schopnosti. O místo se uchází také záložník David Krch nebo již zmíněný útočník Jakub Matoušek. Budeme rádi, pokud se alespoň někteří z těchto odchovanců protáhnou do užšího kádru, aby se před mládeží v klubu otevřela nějaká vize, že existuje možnost dostat se do ligového áčka.

Optimální složení se vytříbí v nejbližších dvou týdnech?
Ano, soupiska není nafukovací a nikomu z kluků by se nelíbilo zůstávat jako dvacátý druhý. Naše rozhodování se bude odvíjet od eventuálních příchodů, získáme-li jednoho nebo dva borce do křídelních pozic. Podle toho budou vypadat odchody. Nikoho se však nezbavíme úplně. Funguje spolupráce s druholigovým Táborskem a třetiligovým Pískem a také béčko Dynama ještě trochu žije možností postupu z divize. Jestli se to povede, můžeme si nechat některé hráče, jimž bychom jinak umožnili hostování. Mohli by se připravovat s námi. Bude to otázkou nejbližších dnů.

Aktuální kádr máte kompletně pohromadě?
V brzké době se má připojit africký hráč Ishaku Konda. Alespoň tak to mám slíbené. V případě, že se to nepodaří před Kaprunem, nastane problém. Pro mě i Kondu. Zatím není k dispozici ani mladý obránce Ondřej Čoudek, který si v béčku přivodil vnější zranění kotníku a začne se chystat v individuálním režimu.

Letní příprava vyvrcholí na rakouské půdě?
Přesně tak. Po stránce personálního obsazení bychom do Kaprunu měli odcestovat na devadesát devět procent ve složení, se kterým budeme počítat pro 1. ligu.

Zamlouvá se vám výběr soupeřů pro zápasy na rozehrání?
Musím říct, že jsem velice spokojený. Prověří nás kupříkladu vynikající tým Unionu Berlín účinkující v bundeslize nebo Augsburg ze stejné soutěže. Možná domluvíme ještě jednoho německého protivníka.

V minulých měsících jste vyhlížel trenérské angažmá. Přicházíte do Dynama natěšený?
Těším se moc. Nemohl jsem se dočkat. Skoro jsem litoval, že jsem hráčům nezkrátil dovolenou. To říkám samozřejmě v legraci.