Pouze tři hráči Dynama naskočili v sezoně 2016/17 do všech třiceti zápasů. Kromě Zdeňka Křížka a Patrika Čavoše to byl i kapitán Petr Benát, který hodnotí sezonu jako úspěšnou. Sedmatřicetiletý bojovník prožil i osobně dobrý rok a brzy se začne připravovat na další, protože minulý týden prodloužil na jihu Čech smlouvu o další rok.

Dynamo skončilo v sezoně 2016/17 ve Fortuna národní lize na pátém místě se šestačtyřiceti body. Jak vy jako kapitán hodnotíte z pohledu týmu právě skončený ročník?
Stojím si za tím, že páté místo je úspěch. Po vydařeném podzimu všichni očekávali, že podobné výsledky budou i na jaře. Nicméně víme, že se nám ve druhé půlce sezony nedařilo hlavně doma tak, jak bychom chtěli. Právě kvůli domácím ztrátám se nám nepovedla úplně naplnit očekávání po nadstandardním podzimu. Ale celkově můžeme být se sezonou spokojeni.

Možná vás i fanoušky vydařený podzim trošku namlsal, že umístění v těsném kontaktu postupových příček bylo nad očekávání.
Souhlasím. Nemyslím si, že bychom na jaře hráli o moc horší zápasy než na podzim. Ale dostávali jsme zbytečné góly a chyběl nám i kousek štěstí. Troufnu si říci, že například s Táborskem jsme na jaře odehráli lepší zápas, ale na podzim jsme tehdy u nich vyhráli 1:0 a na jaře doma přišli o tři body v poslední minutě. Plno zápasů jsme nedotáhli do vítězného konce, podle výsledků se všechno hodnotí.

Statistiky Petra Benáta v sezoně:
30 odehraných utkání
2361 odehraných minut
5 vstřelených branek
5 gólových asistencí
0 žlutých či červených karet

V sezoně 2015/16 jste skončili až dvanáctí, v tomto ročníku z toho bylo páté místo. Zaznamenal jste u týmu nejen výsledkový, ale i výkonnostní progres?
Myslím, že určitě. Naše výkony hlavně na podzim byly velmi dobré. Na jaře se pak ukázalo, že když se zraní tři čtyři hráči, k tomu má jeden karty, tak už je to pět hráčů ze základu, což by byl zásah do každého mužstva. To je také jeden z důvodů, proč to na jaře nebylo všechno podle našich představ.

Co by mohlo dovést Dynamo do budoucna k postupu do první ligy? Širší a kvalitnější kádr?
Za prvé je třeba si uvědomit, že náš rozpočet patří k těm nejnižším v celé druhé lize. Máme krásný stadion a bohatou historii, takže lidi čekají, že se hned vrátíme do ligy. Veřejnost ale nevidí finanční situaci, ve které se mužstvům jako je Baník, Olomouc nebo Opava absolutně nemůžeme rovnat. Kádr těchto týmů je o dvaceti hráčích, kteří si navzájem vytvářejí konkurenci a jeden druhého tlačí dopředu. V posledním zápase s Třincem nám chybělo pět hráčů základní sestavy (Kalod, Klesa, Wermke, Čermák a Funda, pozn. autora), to je pak samozřejmě problém.

Může tedy i aktuální finanční situace umocňovat páté místo?
Ano. Jak říkám, plno lidí vidí stadion a to, že jsme před dvěma lety hráli ligu, takže páté místo jim může přijít málo. Ale finanční situace tady opravdu není dobrá. Proto si nemůžeme dovolit širší a kvalitnější kádr. Tak to prostě je. Nicméně věřím, že kluci, kteří si osahávali druhou ligu, tak dorostou a za pár let se jim snad podaří ten postup. Myslím si, že nikdo z nich nezklamal.

Co vás nejvíce potěšilo nebo překvapilo v uplynulé sezoně?
Měl jsem radost, že hlavně na podzim nás zdobila obrovská týmovost. Nejsme nějaké individuality, nikdo nevyniká. Byli jsme jedna parta, kabina pořád stála a žila společně. I když chodilo tři sta nebo pět set diváků, tak jsme furt makali a dělali pro úspěch maximum. Dřív to tak nebylo, ale dnes mě těší, že v půl deváté přijdete do kabiny a všichni na sobě makají. Cvičí v posilovně, zůstávají na regeneraci. Jsem v Budějovicích deset let, ale takhle to dřív nefungovalo. Hráči byli zhýčkaní komfortem. Nyní jsem přesvědčen, že se to mění, a všichni makají, aby se v kariéře posunuli dál. To je pro mě nejzásadnější.

V posledních letech se často hořekovalo nad tím, že mladí hráči nemají dres v A-týmu vydřený, že k němu přijdou lacino a poté si jej tolik neváží. Myslíte, že se to odbouralo?
To je věc, která souvisí s finanční situací, protože nejsou peníze na to, aby se přivedli kvalitní hráči. Šanci tedy musejí dostávat mladí hráči a je na nich, jak se s ní popasují. Nejde hrát jenom s mladýma, nejde hrát jenom se starýma. Tým musí být dobře namíchaný. Víme, že největší problém je střední generace, která má jen malé procento zastoupení. Jestli se odboural ten problém, věřím, že částečně ano. Kluci jsou ctižádostiví a makají na sobě. Zbytek už musí vyřešit trenéři nebo my sami v kabině.

Co vy osobně? Odehrál jste všechna utkání, byl produktivní, nedostal žádnou kartu. Jste spokojen se sezonou?

Petr Benát v pohárovém utkání se Spartou
Moje hra není založena na přehnaném důrazu a sbírání žlutých karet, těch jsem nikdy moc nedostal (usmívá se). Jinak jsem spokojený. Těší mě, že jsem vydržel celý rok zdravý a odehrál tolik zápasů, což jsem možná ani nečekal. Góly a asistence jsem také měl, takže i pro mě osobně to byl dobrý ročník.

Budete pokračovat v Dynamu i v příští sezoně?
Bavili jsme se o tom na podzim i na jaře. Chtěl jsem se rozhodnout až na konci sezony podle toho, jak na tom budu zdravotně. Momentálně mohu říct, že jsme se minulý týden dohodli na prodloužení smlouvy o další rok.

Kromě hráčské kariéry do vašeho denního programu připadá i trénování malých dynamáckých nadějí, jste šéfem přípravek. Jak se ve vás mění poměr hráč-trenér?
Snažím se to oddělit. Na některé věci v tréninku dospělých už koukám trošku jinak. S Davidem Horejšem jsem i hrával, ale určitě bych si nedovolil mu trénink narušovat. Naopak se mu snažím pomáhat. Snažím se držet schéma – přijdu do kabiny A-týmu, jsem hráč – přijdu na Složiště k dětem, jsem trenér.

Nepadl třeba návrh, že byste byl hrajícím asistentem u A-týmu?
Je pravda, že jsme to řešili. Ale nejsem zastáncem toho, že bych hrál a zároveň trénoval. Takové případy jsou, ale já bych to nechtěl.

Poslední otázka směřuje do budoucnosti. Sezona skončila teprve před pár dny, ale v té příští budete jistě chtít s týmem, který by měl zůstat podobný, usilovat opět o nejvyšší příčky, ne?
Ze dvanáctého místa jsme se posunuli na pátou příčku a do příští sezony to bude chtít zase vyšší cíl. Aby se klub posunul a až tady budeme za rok sedět, tak abychom byli spokojení. Ve druhé lize sice nebudou Ostrava a Olomouc, ale v posledních měsících předváděla skvělý fotbal Opava, troufnu si říct, že i prvoligových parametrů. Kandidátů na postup bude víc, odhadoval bych, že vyskočí některý z týmů, od kterého se to tolik nečeká. A samozřejmě bych byl rád, kdybychom nahoře byli i my.

Za dvacet minut stihl Lukáš Matějka gól a nahrávku (29.5.2017)

Byl to pro Lukáše Matějku minimálně na nějaký čas zřejmě poslední duel v dresu Dynama. Ale co může být lepšího, než se loučit výhrou, kterou podpoříte gólem a asistencí? Devatenáctiletý talent s Plzně výrazně přispěl k výhře Dynama 3:0 nad Třincem. Další budoucnost ještě neví. "Případu začnu v Plzni, pak se uvidí," nepředbíhá hbitý forvard.