V posledním lednovém týdnu zaznamenali fotbaloví příznivci Dynama České Budějovice hned několik velmi zajímavých přestupů, které se týkali bývalých hráčů tohoto jihočeského klubu. V sezoně 2003/2004 obsadilo Dynamo výbornou osmou příčku prvoligové tabulky, když tým za skvělým umístěním táhla řada výrazných individualit tvořící komplexní celek. Velkou měrou se na úspěšné sezoně podíleli Martin Vozábal, David Lafata, Marek Kulič a krátce také Tomáš Sivok. Všichni čtyři tito hráči sice na jihu Čech již delší dobu nepůsobí, přesto ale v právě skončeném týdnu došlo tak trochu symbolicky k transferům, ve kterých tito fotbalisté figurovali. Navíc přestupy Tomáše Sivoka a Davida Lafaty budou mít také částečný dopad na chod a složení kádru budějovického celku.

Sivok se přeci jen dočkal, odchází do zahraničí (30. ledna)

Již několik sezon se o Tomáši Sivokovi mluvilo jako o velkém talentu českého fotbalu. Třiadvacetiletý fotbalista, který začínal s fotbalem v Kamenici nad Lipou, působil až do roku 2002 v Českých Budějovicích, odkud si ho tehdy do pražské Sparty vzal trenér Josef Jarabinský. Sivok ale ve Spartě jako devatenáctiletý hráč příliš šancí nedostával, a proto uvítal možnost vrátit se jako hostující hráč na jih Čech. Tam ale vydržel pouze půl ročníku a poté se opět vrátil na Spartu, kde začal dostávat stále častěji příležitosti. Během krátké doby se stal největší hvězdou letenského celku a začalo se mluvit o jeho odchodu do zahraničí. O jeho služby stála řada předních evropských celků a začaly se objevovat i sumy, za které by měl Sivok do zahraničí odejít. Částka sto milionů, kterou měl být ochoten zaplatit anglický Everton, byla z říše snů. Zájem o jihočeského odchovance sledovali s napětím i funkcionáři Dynama, protože Jihočeši měli nárok na procenta z částky z případného prodeje.

Vše se ale pokazilo, když si Tomáš Sivok v průběhu podzimní části sezony 2005/2006 poranil koleno a byl na půl roku mimo hru. Zájem zahraničních celků opadl a stále mladý fotbalista musel začínat zcela od začátku. Na hřišti se objevil až v březnu roku 2006 a ani on nedokázal pozvednout trápící se Spartu, která nakonec obsadila pátou příčku prvoligové tabulky. V dobré formě se Sivok ukázal již v sezoně následující a během zimní přestávky se opět roztočil přestupový kolotoč. Největší zájem o Sivoka mělo očividně italské Udine, které bylo ochotno za českého reprezentanta vysázet více než 60 miliónu korun. Radovat se mohou i Jihočeši - Dynamo má totiž nárok na již zmiňovaná procenta z přestupové částky...

Tomáš Sivok odehrál v dresu Dynama 25 prvoligových zápasů, v nichž vstřelil jednu branku. V druhé lize odehrál v černobílém dresu 29 zápasů a vstřelil devět branek.

Průtahy okolo Kuliče skončily také v úterý (30.ledna)

Ve stejný den, ve který Letnou definitivně opustil Tomáš Sivok, podepsal s nejúspěšnějším českým týmem smlouvu na dva a půl roku jednatřicetiletý střelec Marek Kulič. Své první fotbalové krůčky udělal Marek v Hradci Králové, kde také až do roku 1996 působil. První ligu si zahrál jako hráč Lázní Bohdaneč a hned na sebe upoutal svými technickými dovednostmi. Následující ročník vydržel v lázeňském městě pouze podzimní část a následně hostoval v Drnovicích, kde měl opět příležitost ukázat svůj talent. Nejlepší výkony začal podávat v Příbrami, kam v roce 2000 přestoupil. Jeho rozlet brzdila pouze povaha, která z něj dělala fotbalistu, kterému je všechno jedno. Až pod vedením trenéra Kotrby začal pilně pracovat a rázem se vyšvihl mezi nejlepší útočníky v lize. Do dějin evropského fotbalu se zapsal jako jeden z mála hráčů, který vstřelil v utkání poháru UEFA hattrick - tři branky zaznamenal do branky francouzského Sedanu. Po odchodu Kotrby do Sparty začal ale Marek dostávat v sezoně 2003/04 méně šancí, a tak se nakonec rozhodl pro hostování v Českých Budějovicích. To se ještě během podzimu změnilo na přestup.

V Dynamu Marek Kulič spolu s Davidem Lafatou vytvořil jednu z nejúdernějších útočných dvojic v první lize. Skvěle se doplňující střelci trápili prakticky všechny obrany soupeřů a rázem byl o oba hráče velký zájem. Marek Kulič vydržel v Dynamu ještě celou sezonu 2004/2005, avšak ani jeho osm branek nestačilo na záchranu a po sestupu do druhé ligy přestoupil vyspělý útočník do ambiciózní Mladé Boleslavi. Tam patřil v ligovém ročníku 2005/2006 k nejlepším hráčům a ve třiceti letech se dokonce dočkal první pozvánky do reprezentačního A-týmu. V následující sezoně sice přestal střílet góly, přesto ale patřil stále k nejnebezpečnějším útočníkům ligy a velký zájem o jeho služby projevila pražská Sparta.

Dlouhé přestupové tahanice začaly na konci ledna pomalu utichat, když přesně v pondělí večer došlo k velkému zvratu. Oba celky začaly opět intenzivně jednat a Marek Kulič v úterý v pravé poledne nakonec podepsal přestupový lístek do letenského týmu...

Těsně před skončením přestupů odešel i David Lafata (31. ledna)

Další budějovický odchovanec David Lafata změnil také několik desítek minut před koncem přestupového období své působiště. Fotbalista, který se z Českých Budějovic přes Škodu Xanthi dostal až do Jablonce, se také v uplynulé sezoně prosadil do reprezentačního výběru kouče Brücknera, čehož si také všimly zahraniční celky. Největší zájem dlouhou dobu projevovala ale pražská Sparta. Když se ale ani ruské Dynamo Moskva nedokázalo s Jabloncem dohodnout, přišla blesková nabídka z Austrie Vídeň. Tam David Lafata pár minut před půlnocí podepsal smlouvu, za kterou Jablonec vyinkasoval 42 milionů korun!

David Lafata patří k nejvýraznějším odchovancům budějovického Dynama. Do A-týmu Jihočechů se prosadil již v osmnácti letech a za šest sezon ve službách jihočeského klubu nasbíral 109 ligových startů a 27 gólů. Za Dynamo si zahrál také druhou ligu, v níž nastřílel ve čtrnácti zápasech sedm branek. Během svého působení v Xanthi se na hřiště moc nedostal a své kvality tak dokázal opět až v Čechách, kde v dresu Jablonce začal opět střílet i branky. Během jednatřiceti zápasů vstřelil deset gólů, díky čemuž se stejně jako Marek Kulič dostal v roce 2006 do reprezentace. Tam se dokonce ve své premiéře stal hrdinou, když v kvalifikačním zápase s Walsem obrátil během deseti minut dvěma góly vývoj zápasu, a  vystřílel tak pro Čechy vítězství 2:1.

Jeho odchod do Austrie Vídeň bude mít ale negativní dopad pro Dynamo. Jablonecký kouč Karel Rada totiž jeho odchodem přišel o elitního střelce, kterého by měl nahradit Jan Svátek, který na podzim hostoval na jihu Čech. Kouč Dynama František Cipro totiž se službami Jana Svátka počítal i na jaře, avšak nyní musí shánět adekvátní hráčskou náhradu...

Po protrápeném půlroce se dočkal i Martin Vozábal (1. února)

Se zájmem sledovali fanoušci Dynama České Budějovice i osud Martina Vozábala. Ten měl po svém příchodu do Slovácka přijmout roli vůdce týmu, avšak v oslabeném mužstvu byl na vše sám krátký a tým z Uherského Hradiště se od úvodních kol Gambrinus ligy začal propadat až na samé dno tabulky. Tam také kalendářní rok zakončil a Martin Vozábal začal intenzivně shánět nové angažmá. Ve hře byly především týmy Mostu a Kladna. Zatímco zájem Středočechů postupně opadl, tým Mostu svůj zájem naopak stupňoval. V posledních dvou týdnech tiskové agentury vydávaly zprávy o tom, že Vozábal odchází do Mostu, avšak stále tomu tak dlouho nebylo. V poslední lednový den navíc přišla informace ze Slovácka, že Vozábal odehraje i jarní část sezony v Uherském Hradišti. Změna ale přišla o den později, kdy byl překvapivě přestup do Mostu dotažen do konce a Vozábal podepsal smlouvu na dva a půl roku - tedy do konce sezony 2008/2009..

Osudy Martina Vozábala zná snad každý fotbalový fanoušek budějovického Dynama. Jihočeský patriot odehrál na jihu Čech v dresu A-týmu hned deset sezon a se svými 148 zápasy v první lize za Dynamo se řadí na čtvrté místo v historické tabulce bývalých a současných hráčů Dynama. Za Dynamo také nastřílel dvanáct ligových gólů. V černobílém dresu absolvoval také tři druholigové sezony, ve kterých nasbíral 79 startů a v nichž vstřelil 16 branek.