Snad každý fanoušek českobudějovického Dynama si představoval tabulku Fotbalové národní ligy po podzimu trošku jinak. Jihočeši jsou ale až pátí a na postupové příčky ztrácejí pět bodů. „Všichni čekali, že budeme v tabulce výš. Ale čeká nás celé jaro a nic není ztraceno,“ zdůrazňuje kapitán Roman Lengyel, jenž v rozhovoru hovoří o podzimní části soutěže.

Po podzimu jste na pátém místě s dvaceti sedmi body a na postup ztrácíte bodů pět. Souhlasíte s tím, že před sezonou jste chtěli být blíže čelu tabulky?
Hráči, trenéři i fanoušci čekali, že po podzimu budeme v tabulce výš a bodově blíž postupu. Druhá liga je specifická soutěž a chvíli trvalo, než jsme si na ni zvykli. Druhá polovina podzimu nebyla špatná, ale nedokázali jsme napravit domácí zaváhání, tudíž jsme v tabulce tam, kde jsme.

Kapitán českobudějovického Dynama v akci

Start do sezony jste ale měli impozantní, když jste dvakrát doma zvítězili.
Podzim by se dal rozdělit na nějaké tři části – skvělý start, útlum a slušný závěr. Sezonu jsme začali s úplně jiným kádrem, než jaký máme nyní, a chvilku trvalo, než jsme se sehráli. Mít o tři nebo čtyři body víc, tak bychom byli spokojeni, ale ani takhle není naše situace úplně špatná. Chybí nám jeden nebo dva zápasy, čeká nás celé jaro a není nic ztraceno.

Mrzí vás nejvíce domácí ztráty se Sokolovem, Ústím a Vlašimí, kdy jste neproměňovali vyložené šance?
Mrzí, ale mohli jsme domácí ztráty napravit, když jsme měli dobře rozehraná utkání v Pardubicích nebo v Mostu. Na jaře hrajeme doma s Varnsdorfem nebo Hradcem. Tyto duely musí bezpodmínečně vyhrát a k tomu vozit i body z venku. Proměňování šancí bylo zřejmě naším největším problémem celý podzim. Soupeř nás, kromě Hradce v první půli, nikdy nepřehrál a neměl víc šancí. Nechci se vymlouvat na štěstí, ale chyběl nám i rychlý první gól, jenž v této soutěži většinou rozhoduje.

Co říkáte úrovni soutěže a jak těžké bylo zvykání na druhou nejvyšší soutěž?
Začali jsme výborně dvěma domácími výhrami. Pak jsme ale naplno okusili strasti druhé ligy. Oproti nejvyšší soutěži zde hraje víc neznámých hráčů a informace o soupeři nejsou tak přesné jako v první lize. Ale víc se běhá a hrozně důležitý je první gól, zatímco v Gambrinus lize se hraje daleko víc technicky.

Loni se říkalo, že tým nedrží při sobě a touha hráčů po vítězství nebyla taková. Myslíte, že letos je to naopak?
Z mého pohledu je to úplně jiné než loni. Hráči, realizační tým, trenéři – v tom problém není. S loňskou sezonou se to nedá srovnat, jen škoda, že nemáme víc bodů. Kluci dělají pro úspěch maximum.

Po krizi uprostřed podzimu přišlo pět nových hráčů. Přinesli zlepšení hry vašeho mužstva a zapadli také bez větších problémů do kabiny?
Kluci jsou povahově v naprostém klidu a i herně nám pomohli se zvednout. Možná je škoda, že nepřišli dříve, ale to nemá cenu řešit. Zápasy se Sokolovem a Ústím jsme si prohráli sami, protože jsme nedali jasné šance. Nechci snižovat kvality Táborska, ale pořád si myslím, že máme lepší mužstvo. Viděl jsem jejich zápasy v Třinci a se Žižkovem, a kdyby jejich soupeři proměnily vyložené šance, tak Táborsko dostalo dvakrát pět gólů. Ale hráči Táborska jdou štěstí naproti, jeden gól vstřelí a třeba šťastně udrží nulu. S nimi takhle vysoko nikdo nepočítal a na jaře to budou mít hrozně těžké, protože se na ně soupeři budou chtít vytáhnout tak, jako to je na nás.

Po příchodu posil jste začal nastupovat se Simonem Delim. Funguje vaše komunikace na hřišti?
Simon je v Čechách už asi dva roky, takže česky rozumí. Tolik mu pochopitelně nejde mluvení, ale na hřišti je to bez problémů. Fotbalovým výrazům rozumí a v komunikaci problém není.

Co byste řekl ke svým výkonům? Nastoupil jste ke všem zápasům, k tomu přidal dva góly.

Roman Lengyel
Moje výkony bych nechtěl příliš hodnotit, všechno se odvíjí od pozice v tabulce. Mohli jsme mít o šest bodů víc a plácali se po ramenou. Jsem zklamaný ze zbytečných ztrát a sebe bych hodnotit nechtěl. Góly jsem dal dva, ale mohlo jich být víc. Když si vezmu třeba Hradec, tak ten špatně začal, ale přestože nehraje nijak extra, tak je první, jelikož zvládá těžké zápasy, a dává hodně gólů. Myslím si, že máme natolik kvalitní kádr, že bychom vždy mohli dát alespoň o jeden gól víc jak soupeř.

V posledním zápase na Žižkově došlo k incidentu, po kterém jste si zblízka vysvětloval situaci s domácími fans. Co jste jim říkal?
Když to řeknu naplno, tak od našich fanoušků to byla hovadina, že v době našeho největšího tlaku na deset minut přeruší zápas a ještě přelézají tribunu u kotle domácích. Nějaké pohlavky bych ještě chápal, ale že hodí člověka ze tří metrů na reklamní panely, to hraničí s ohrožením života. Tak jsme si to tam zblízka vysvětlovali (usmívá se).

Cíl před jarem zůstává stejný?
Hodně napoví první čtyři jarní kola, kdy hostím Varnsdorf a Hradec a jedeme do Sokolova a Ústí. Týmy ze špičky hrají také mezi sebou, takže také budou ztrácet. Ale myslím si, že máme kvalitu na to, abychom se nemuseli dívat na ostatní, dostali se na postupové příčky a udrželi se na nich. Cíl zůstává stejný – postup.