Před nedávnem byl Patrik Švantner vyhlášen nejlepším hráčem 14. kola Juniorské ligy, když dvěma brankami otočil skóre utkání proti Jihlavě a svému týmu tak zařídil důležité tři body. Devatenáctiletý mladík má na svém kontě momentálně čtyři vstřelené góly a je tak nejlepším střelcem juniorského týmu Dynama. Díky svým výkonům budějovický útočník nahlédl i do kabiny prvního týmu, a i když na svou šanci v zápase druhé ligy teprve čeká, hodlá se o ni brzy poprat.

Nedávno jste se stal hráčem kola Juniorský ligy. Co pro Vás toto ocenění znamená?
Je to skvělé být zvolen hráčem kola, ale mnohem důležitější jsou týmové výsledky.

Zápas proti Jihlavě se Vám povedl, soupeři jste vstřelil dvě branky a díky Vám tým získal všechny body. Jak jste utkání viděl?
V tomto utkání jsme nepodali dobrý výkon. Nedařilo se nám, ani soupeři. My jsme naštěstí ve druhé půli ukázali větší chuť po vítězství a dokázali jsme zápas otočit.

Juniorce Dynama se na podzim příliš nedaří. Kde vidíte příčiny toho, že tým nesbírá body?
Podle mého názoru děláme moc laciných chyb, které nás pak stojí body. Na druhou stranu dokážeme hrát pohledný fotbal, což jsme na podzim několikrát ukázali.

Patrik Švantner

Co musí tedy Dynamo zlepšit do jarních bojů?
V jarní části bychom měli především zvýšit aktivitu směrem dopředu a snažit se zlepšit mezihru ve středu hřiště.

Vám osobně se ale gólově daří, zatím jste nejlepším střelcem mužstva. Věříte, že by Vám mohly dobré výkony pomoci dostat se do A-týmu?
Věřím, že když se mi bude v zápasech dařit a budu přidávat góly, tak dostanu šanci i ve druhé lize.

V letní přípravě jste už s áčkem i trénoval, ale do druhé ligy jste zatím nenakoukl.
V létě jsem se nedokázal prosadit. V průběhu podzimu jsem s áčkem trénoval a jezdil na zápasy. Musím být trpělivý a na svou šanci si počkat.

Během podzimu jste tedy trénoval jen s juniorkou?
Ze začátku podzimu jsem trénoval jen s juniorkou. V průběhu jsem ale dostal šanci a přesunul jsem se do kádru áčka, kde jsem absolvoval tréninky a jako náhradník zápasy. S juniorkou jsem chodil na předzápasové tréninky a zápasy.

A už víte, s kým absolvujete zimní přípravu?
Ještě jsem o tom s nikým nemluvil, ale měl bych se to dozvědět v nejbližší době.

Připravovat se s ostřílenými hráči, kteří si zahráli první i druhou ligu, musí být pro mladého hráče poučné.
Moc mi pomáhá učit se od zkušených hráčů, kteří hráli několik let v první lize. Zkušenější hráči se tady snaží mladým předat své zkušenosti a pomáhají jim s přechodem do “dospělého” fotbalu.

Vzpomínáte si ještě, jak proběhl Váš úplně první trénink s A-týmem?
Pamatuju si, že to bylo na soustředění v Třeboni v zimní přípravě, kdy jsme jako hráči devatenáctky měli možnost absolvovat přípravu s áčkem. Nejdříve jsem byl zakřiknutý, protože to pro mě byla velká změna oproti dorosteneckému fotbalu, ale během chvíle jsem si zvyknul.

Váš otec Pavol Švantner v Dynamu trénuje. Měl jste někdy pocit, že by to pro Vás mohla být výhoda nebo je to naopak?
Myslím, že je to spíše nevýhoda, protože si lidi myslí, že jsem tu jen kvůli němu. Mě tohle na druhou stranu motivuje, abych všem dokázal, že si svoje místo zasloužím.

Jak vidíte svou nejbližší fotbalovou budoucnost?
V nejbližší době bych se chtěl zapracovat do kádru a hrát druhou ligu. Později bych se chtěl podívat do první ligy a stabilně ji hrát.