Dynamo pod vedením kouče Horejše na začátku týdne odstartovalo přípravu na druhou část sezony. Osmý nejlepší tým podzimní fáze FORTUNA:LIGY čeká nejprve makačka v Českých Budějovicích, ještě v průběhu ledna se ale přesune do tureckého Beleku. Na tréninky v teple, přátelské zápasy se zahraničními týmy a utužování party se těší i Jakub Hora.

Osmé místo, pátá nejlepší domácí forma a neporazitelnost na Střeleckém ostrově, která trvá od 12. září. Dynamu se vyvedl podzim velmi dobře, na jaře ale bude chtít mířit ještě výš. Právě k tomu by měla posloužit i zimní příprava. Jak doma na jihu Čech, tak v Turecku.

Jakube, když se řekne zimní příprava, většině hráčů naskočí tvrdá dřina a náročný program. Máte to stejně?
Zima je vždycky nejtvrdší. Nikdo se na ni netěší, i když víme, že z toho budeme celou druhou část sezony brát. Budeme remcat, ale přetrpíme to. (smích) Já už si zvykl, není to moje první příprava.

V rámci přípravy ale vyjede Dynamo i za teplem do Turecka. Jak se těšíte?
Myslím si, že každý hráč to přivítá. Pojedeme do tepla, a i když tam nebude 30, 40 stupňů, budeme na přírodní trávě, budeme spolu a můžeme trénovat i taktické věci, které tady v mrazu neuděláte. Za mě je to jedině dobře. A taky soupeři. Tady se v přípravě pořád hraje se stejnými, tam budeme hrát s jinými. Máme Rusy, Poláky, Maďary, takže srovnání bude úplně jiné.

Soustředění určitě poslouží i k utužení party.
V létě byla obměna týmu veliká, ale myslím si, že už ve druhé polovině podzimu bylo vidět, že se naše parta sehrává. Přijde to jen vhod.

Už jste lehce nakousl, že jste prožili slušný podzim. Máte na kontě 25 bodů a patří vám krásné osmé místo. Půjde se vám do přípravy s tímto vědomím lépe?
Při pohledu na tabulku jsme spokojení, i když bych neřekl, že to bylo úplně dobré. Venkovní zápasy byly od nás hrozné a měřítko možná snesl jen zápas v Liberci a možná Jablonci. Jinak to venku dobré nebylo a myslím si, že do jara na tom budeme muset zapracovat.

Celkově se ale podzim i z vašeho pohledu určitě povedl.
Chtěli jsme být do desátého místa, to zatím plníme, ale uvidíme. Měli jsme na dosah šestku, kdybychom vyhráli v Liberci, tak jsme tam. Ale celkově jsme určitě spokojení.

Jaké panuje po podzimu rozpoložení v kabině? Přemýšlíte o zmiňovaném umístění v nejlepší šestce?
Nekoukáme na to, jdeme zápas od zápasu. Samozřejmě by ale bylo lepší, kdybychom na konci sezony hráli pět zápasů s těmi nejlepšími, posunuli se jako tým a získali zkušenosti. Pro mě je cíl jasný – dostat se do top šestky.

Pomoct by mohla skvělá domácí série. Na uzdě jste udrželi Slavii, zrodilo se i několik parádních comebacků.
Doma jsme otáčeli většinu zápasů, bylo to takové zvláštní. Ale síla týmu je velká, i charakterově, takže je to jenom dobře.

Hned na úvod jarní části sezony vás ale právě na Střeleckém ostrově čeká náročný los. Nejprve přijede Sparta, za další dva týdny Plzeň.
Myslím si, že jsme dokázali, že doma umíme hrát dobře. Potrápili jsme tady i Slavii, takže to bude jen o nás a o tom, jak budeme nachystaní. Ať už přijede Sparta nebo Plzeň, budeme chtít vyhrát.

Do Dynama jste přišel jako letní posila, sám už jste ale k fotbalu v Českých Budějovicích přičuchl v sezonách 2012/2013 a 2014/2015.
Věděl jsem, do čeho jdu, jsem tady už potřetí. Jsem tu v jiné pozici, než že bych dával góly a asistoval, ale spíš týmu pomáhal jinak. Přijmul jsem to.

Ano, během podzimu jste si zvykal na nový post defenzivního záložníka. Jak vám zatím sedí?
Novinka to pro mě není, hrál jsem to tak už i v Polsku. Spíš na tom bránění, které musí být v Budějovicích stoprocentní, musím v zimě zapracovat.

Do útoku už vás to tedy tolik netáhne?
Na jednu stranu jo, na druhou stranu, když se podívám, kolik balonů mám na téhle pozici, tak jsem u míče skoro každou minutu. A to mě obrovsky baví. Tenhle post mi vůbec nevadí.

Stejně jako vy, i Dynamo se nachází v nové pozici. Na podzim bojovalo o umístění v první polovině tabulky, na jaře chce do top šestky.
Od doby, co jsem tady byl naposledy před sedmi, osmi lety, se klub posunul. Je to vidět v zázemí, v hráčích i finančně. Určitě se to posunulo k lepšímu a teď už je to jen na nás, abychom to potvrdili i výsledkově.

Proberme ještě situaci okolo zimních přestupů. Klub opouští Maxim Talovierov, odejít by mohl i Fortune Bassey. Jak velká by to podle vás byla ztráta?
Oslabení by to asi bylo. Každý hráč ale čeká na svou šanci a musel by vystřelit někdo jiný. Beru to tak, že v týmu je každý nahraditelný. Fortymu se samozřejmě dařilo, hrál dobře, pomáhal týmu. Ztráta by to tak určitě byla.