Kondiční trenér Jakub Šindelář do českobudějovického Dynama přišel společně s trenérským duem Markem Niklem a Tomášem Zápotočným z Příbrami. Dokázali navázat na skvělou spolupráci z předešlého angažmá? Co všechno má Šindelář jako kondiční trenér na povel? A co čeká fotbalisty Českých Budějovic během letní přípravy? To vše se dozvíte v rozhovoru.

Kubo, máš za sebou první půlrok v Dynamu, jak ho hodnotíš?
První půlrok hodnotím skvěle asi ze všech pohledů. Město je super, lidi to samé. Zadařilo se i výsledkově, takže jsem se vším naprosto spokojený.

Co všechno má kondiční trenér na starost?
Abych pravdu řekl, tak se beru jako takový trochu nadřazenější kondiční trenér. Snažím se do tréninkového procesu zasahovat opravdu hodně, vlastně skoro každý trénink na něčem s hráči pracuji, a nemyslím tím rozcvičení, ale práce na fyzických dovednostech. Na starosti mám pak ještě monitoring hráčů, respektive jejich výkony jak v tréninku, tak hlavně v zápasech.

Jak se ti zamlouvá spolupráce s trenérským duem, se kterým se znáš už z Příbrami?
Jelikož jsem přišel s hlavními trenéry z Příbrami, tak je naše spolupráce zaběhlá a vlastně pokračujeme v tom samém nastavení.

Co se týče hráčů a spolupráce s nimi, pochvaluješ si i tohle?
S hráči jsem si vytvořil až překvapivě rychle velmi dobré vztahy, alespoň si to tedy myslím. (úsměv) Nemůžu k tréninkům a přístupu k nim říct jediné špatné slovo. Po nějakém zápase v závěru sezony jsem jim za ten přístup v druhé části sezony děkoval.

Ve volném čase se věnuješ MMA. Jak to je časově náročné skloubit s fotbalem a čeká tě třeba v budoucnu zase nějaký zápas?
MMA je něco, čemu jsem posledních šest sedm let zasvětil svůj život. Teď mě čeká takové zlomové období, rozhodne se, jestli u toho zůstanu, nebo pověsím rukavice na hřebík. Je to strašně nevděčný sport, stojí to spoustu peněz, odříkání a také hodně fyzického a psychického úsilí. Už jsem ale ušel nějakou cestu a nechci to jen tak vzdát, i když skloubit to s nějakou prací na full time je opravdu hodně těžké. Jestli mohu doporučit, do takového sportu se nepouštějte. (směje se) Nicméně 9. června by mě měl čekat další zápas, který půjde sledovat na stanici O2Sport, takže se na něj můžete podívat.

Zpátky k fotbalu. Jak bude probíhat letní příprava?
Během pauzy, až si hráči dostatečně odpočinou, začne individuální běžecký plán, který bude tentokráte trochu náročnější. Běhy budou dlouhé okolo šedesáti minut. Nejsou to nějak náročné běhy na dýchání, ale je to náročnější mentálně, díky té délce běhu. Kluci na mě budou během běhání asi hodně myslet. (směje se)

Co všechno je během letní přípravy v plánu?
Příprava bude probíhat podobně jako ta zimní. Dvoufázové tréninky + zápasy. Z toho budou dvě posilovny týdně, zbytek bude na hřišti. Žádné běhy v terénu a tyto praktiky už dělat nebudeme, to si hráči musí splnit sami jako domácí úkol před začátkem přípravy. Jedeme také na herní soustředění do Rakousko a po návratu z něj už bude zbývat poslední týden, abychom některé věci doladili na ligu.

Budeš chtít v další sezoně něco změnit?
Z mého pohledu bych chtěl určitě změnit jednu věc, a tou je zranění hráčů. Budeme dávat větší důraz na prevenci proti zranění a na regeneraci. Dál si slibuji od náročnějšího individuálního plánu větší potenciál pro rozvoj fyzických schopností. To znamená, že budeme moct ještě o něco náročněji trénovat a tím pádem budeme schopní hrát po celé utkání moderní fotbal, který umí do hráčů hlavní trenéři perfektně vštípit.