Mají mnoho společného. Oba jsou mladí, oba jsou odchovanci pražské Slavie a oba loni nastupovali za její rezervu. Nyní už ale v lize oblékají dres českobudějovického Dynama. Obránce Michal Šmíd přišel na přestup, útočník Karel Zelinka na jihu Čech hostuje. Za působení pod Černou věží jsou rádi. „Je tu mnohem větší šance se prosadit, než ve Slavii,“ tvrdí svorně.

Michalu Šmídovi skončila po loňské sezoně ve Slavii smlouva. O mladého obránce, jehož předností je navíc hra levou nohou, byl jistě velký zájem ve více mužstvech. Nadále o něj stála i mateřská Slavia. Šmíd se však moc nerozmýšlel. „Slavii mám určitě rád. Ale Budějovice mi nabídly lepší podmínky,“ uvádí talentovaný hráč.

Zároveň přiznává, že na jihu Čech má rozhodně větší šanci se prosadit v lize. Za Sešívané zatím nastupoval pouze v třetiligové rezervě. Po svém příchodu si v Dynamu vydobyl hned místo v základní sestavě. „V Budějovicích jsem moc spokojený a angažmá tady si velice pochvaluji,“ říká dvacetiletý fotbalista. Od trenéra Cipra dostal důvěru na levém kraji obrany.

Ještě, než se stačil rozkoukat, čekalo na něj zajímavé překvapení. Na soustředění v Rakousku obýval společný pokoj s Martinem Vozábalem, vyhlášeným šprýmařem a vtipálkem. „Je to skutečně tak. S Vozim je opravdu o srandu postaráno,“ usmívá se Michal Šmíd. A ani v Budějovicích nezůstal bez společnosti jednoho ze svých spoluhráčů.

Bydlí společně s Karlem Zelinkou. „Dobře se známe a měl jsem tak radost, když Karel do Dynama přišel.“ Byt obýval sám, pracovní povinnosti přítelkyně jí totiž nedovolí se do jihočeské metropole přesunout natrvalo. Z Prahy se za Šmídem podívá jen občas. „Karel ji ale nahradí,“ rozesměje se Michal Šmíd.


Karel Zelinka se na Střeleckém ostrově objevil na poslední chvíli před startem Gambrinus ligy. Celé přípravné období absolvoval v kádru A-týmu Slavie. Nakonec byl ale trenérem Jarolímem z prvního mužstva vyřazen. „Cítil jsem malinko křivdu,“ hlesne. „Věděl jsem totiž, že přípravu jsem měl dobrou a byl v ní dokonce druhým nejlepším střelcem týmu,“ vypráví.

S překousnutím osudu musel hledat jiné angažmá. „Poté, co jsem trénoval ve společnosti Šmicera a dalších, už mi přišlo jít zpátky do béčka špatné,“ říká Zelinka. Nouzi o nabídky neměl. „Bylo to narychlo, ale myslím, že ve hře byl i Jablonec a druholigový Hradec Králové.“ Nakonec rozhodl telefonát trenéra Dynama Františka Cipra. „Pan Cipro mi řekl, že má o mě zájem, což pro mě bylo hodně důležité,“ dokládá pro fotbalisty známou věc.

Na jihu Čech bude půl roku hostovat. „Jsem v Budějovicích a je to pro mě velká šance,“ hlásí Zelinka. Jedním dechem popírá, že by českobudějovické působení bral jen jako dočasnou anabázi. „Nechci aby asi lidé mysleli, že hodlám hostování v Budějovicích pouze využít,“ upozorňuje dvacetiletý útočník. Pro Dynamo hodlá odvést maximum. „Cítím, že na ligu mám a v Budějovicích bych to chtěl dokázat,“ nechybí mu ani zdravé sebevědomí.