Pozitivně hodnotí nedávno skončený ročník českobudějovický trenér David Horejš. Ten zažil s A-týmem Dynama první kompletní ročník a mladý kouč Jihočechů je přesvědčen, že jeho mužstvo ušlo velký krok kupředu. "V minulé sezoně nám chyběla hlavně produktivita. Pro mě byly největším zklamáním divácké návštěvy," zmínil Horejš největší nedostatky jinak povedené sezony 2016/17.

Sezona 2016/17 už je necelé dva týdny za námi. Jak ji hodnotíte z pohledu trenéra?
Celkově musíme hodnotit sezonu úspěšně. Naplnili jsme cíle, které jsme si před sezonou vytyčili. Nadstandardně se nám povedl podzim, kdy jsme získali hodně bodů a předváděli kvalitní fotbal. Nepamatuji si, že by se za podzim vyhrály všechny domácí zápasy. Nicméně nepříliš povedená jarní část vrhá menší stín na celkové hodnocení. Na jaře jsme se trápili hlavně v domácích zápasech. Nepovedl se nám hned ten první s Varnsdorfem (0:1) a důležitý byl zejména ten následující proti Sokolovu. Vedli jsme 1:0 a utkání hlídali, jenže v závěru jsme dostali zbytečný gól na 1:1. Pak už se to kupilo, navíc přišla zranění a kádr neměl dostatečnou sílu hlavně směrem dopředu. I tak jsme ale na jaře odehráli dobrá utkání, ať už doma s Táborskem, Baníkem Ostrava nebo na závěr s Třincem. Venku jsme se prezentovali také slušně, prohráli jsme na jaře jen v Opavě a na Žižkově. Celkově jsem tedy se sezonou spokojen. Víme, kde nás tlačí bota. I vzhledem k šířce kádru jsme nedokázali na jaře navázat na úspěšný podzim.

Neupletli jste na sebe bič skvělou první polovinou soutěže? I když na druhou stranu by bylo alibistické, kdybyste ze čtvrté pozice po podzimu nemysleli na postup.
Jednatřicet podzimních bodů nás pasovalo do úplně nové role. Najednou jsme se ocitli mezi Olomoucí, Ostravou a Opavou. Nevím, jestli to kluci měli v hlavách. Nedávali jsme si za cíl postoupit. Chtěli jsme hrát každý zápas na vítězství a pak by se vidělo. Ale nepovedl se nám vstup do jara a vytvořili jsme na sebe tlak, který na nás postupem času asi padl. Zlomové utkání bylo se Sokolovem. Kdybychom jej zvládli, mohl být zbytek jara jiný. Ale i tak vidím na uplynulé sezoně plno pozitiv a víme, co musíme zlepšit.

Dynamu se v minulém ročníku stalo čtyřikrát, že v samotném závěru přišlo o tři body. Dvakrát se Sokolovem, dále ve Vítkovicích a doma s Táborskem. Poměrně často jste dostávali také slepené branky. Čím si to vysvětlujete?

David Horejš v zápase proti Olomouci
O tom samozřejmě víme, stálo nás to osm bodů. I s klukama jsme to řešili, kde byl problém. Jestli šlo o koncentraci nebo jestli se hráči báli o výsledek. Myslím si, že se většinou jednalo o individuální chyby, kdy jsme nevyřešili jednoduché situace. Musíme na tom zapracovat a v příští sezoně tuto statistiku otočit. Například Opava takhle vydřela několik zápasů v posledních minutách, příští rok to může být naopak. V závěrech zápasů často hraje roli i kousek štěstí, které k fotbalu patří.

Když se podíváte na celou Fortuna národní ligu 2016/17, došlo k nějakému překvapení, nebo jste podobný průběh soutěže očekával?
Čekal jsem, že bude soutěž silná a vyrovnaná. Všichni pasovali Olomouc a Ostravu do role jasných favoritů, ale viděli jsme, že Sigma měla velké problémy na začátku sezony, než si na druhou ligu zvykla. Pak ale chytla šňůru výher a de facto už po podzimu byla jednou nohou v první lize. Olomouc měla jednoznačně nejlepší mužstvo v celé soutěži. Baník Ostrava měl obrovskou výhodu v domácím prostředí, kde je diváci hnali v každém zápase. Byl to dobře poskládaný a zkušený tým, který ale hlavně ve venkovních zápasech nepředváděl takové výkony. Baník proháněla do posledního kola Opava, jež měla rovněž velmi kvalitní mužstvo a také velkou diváckou podporu. Pak jsme byli my s Vlašimí, o které se ví, že je takovým béčkem pražské Sparty. Hráli za ní mladí kluci, o které je zájem z první ligy. Silnými týmy bylo i Znojmo nebo Pardubice, které udělaly hlavně na jaře velký progres. Druhá liga je těžká soutěž a jsme rádi, že jsme ji takhle zvládli. Zejména díky povedenému podzimu jsme se dostali na slušné příčky. Na víc v aktuální situaci asi nebylo.

Mluvil jste o tom, že Ostrava s Opavou měli velkou výhodu v divácké podpoře. Té se Dynamu v celé sezoně nedostávalo. Jak velkým zklamáním pro vás je, když na podzim vyhrajete sedm ze sedmi zápasů, tým útočí na postup a na první jarní utkání přijde necelá tisícovka diváků?
Divácké návštěvy pro mě byly největším zklamáním celé sezony. Na podzim jsme hráli hlavně doma útočný fotbal a soupeře poráželi. V posledním podzimním domácím zápase jsme porazili Žižkov 2:0, utkání běželo v televizi a říkal jsem, kdy jindy by fanoušci měli chodit. Kdybychom hráli špatný fotbal a nevyhrávali, tak by se to dalo pochopit. Nám se ale dařilo a myslím, že se na to dalo koukat. Ale lidi stejně nepřišli. Českobudějovický divák je hodně náročný. I my, i kluci z marketingu se snažíme přilákat diváky na stadion, ale zatím se to nedaří. Byli jsme zvyklí, že na ligu fanoušci chodili. Snad se na Střelecký ostrov zase vrátí.

Jak na nízké návštěvy reagují hráči? Ať už ti, kteří zažívali plný stadion z dob Dynama v první lize, nebo ti, kteří působí na jihu teprve krátce. Je o to těžší je motivovat?
Kluci z toho byli samozřejmě zklamaní. Ale snažili jsme se jim říkat, ať na to nekoukají, ať se soustředí na hru. Ale je to těžké. Když přijde šest set lidí, tak je slyšet každé slovo, každá nadávka. Zejména ti mladší s tím měli velké problémy. Mrzelo mě to hlavně kvůli klukům, že se jim na podzim dařilo, hráli pěkný fotbal, ale návštěvy se pořád neměnily. Pak už jsme se o tom ani nebavili. Jen jsme si říkali, že třeba Baník nehrál ani tak hezký fotbal, často na jeden gól, ale pořád jej hnal plný stadion.

Pro vás byl uplynulý ročník prvním celým v roli hlavního kouče. Co vám sezona dala, čemu novému jste se přiučil?
Rád jsem s klukama pracoval, byl to pro mě pěkný rok. Snažili jsme se hodně trénovat, abychom byli na náročnou sezonu připraveni. Podařilo se nám splnit i předsezónní cíl. S odstupem času bych některé věci udělal jinak. Především co se týče zimního doplnění kádru, kdy jsme to hodně podcenili. Jinak jsem si ale sezonu užil, klukům jsem po posledním zápase poděkoval. Myslím si, že jsme udělali velký krok vpřed. Po sestupu před dvěma lety klub padl na úplné dno a musíme ho dostat zase zpátky. Hraje hodně místních kluků – Novák, Kadula, Wermke, Havel, Funda. Finanční situace klubu není dobrá, ale o tom víme, s tím jsme do toho šli. Před dvěma lety jsme skončili dvanáctí, minulý rok pátí. Myslím, že jsme se zase posunuli dopředu.

Je pravda, že při nízkých návštěvách je na Střeleckém ostrově slyšet každý výkřik diváků. Jak vnímáte, když na vás fanoušci volají, abyste střídal nebo s tím „něco udělal“?
Snažím se na to nereagovat. Diváci na to samozřejmě mají právo – zaplatí si lístek, mohou si volat, co chtějí. Slyším to, je to nepříjemné. Ale fanoušci nevědí, s jakou taktikou do zápasu jdete, jaké hráče potřebujete. Trenér pak musí zachovat chladnou hlavu. On ví nejlépe, jaké má soupeř silné stránky, jak je eliminovat. Často se volalo hlavně na Ríšu Kaloda, aby šel ze hřiště. On je sice útočník, má dávat góly, ale na hřišti má i jiné úlohy. Třeba jenom standardní situace. Těžko můžete vystřídat Ríšu za někoho, kdo měří sto sedmdesát centimetrů. Musím se od výkřiků z hlediště distancovat.

Richard Kalod je společně s Ondřejem Šourkem jedním z dvojice hráčů, kterým končí na konci června smlouva. Právě Kalod je poměrně specifickým případem. Pokud by byl zdravý, tak je pro Dynamo nepostradatelný. Nicméně když by odehrál třeba jen polovinu zápasů, tak jeho přínos týmu není takový…
Ríšova zranění jsou jedním z hlavních důvodů, proč jaro nebylo tak povedené. Na podzim odehrál skoro všechny zápasy a patřil k nejlepším střelcům celé druhé ligy. Měli jsme na něm postavenou hru, on dokázal nahoře míče udržet a byli jsme hodně produktivní. Naopak na jaře odehrál jenom dva duely, jinak byl zranění. Ríšu podobné problémy provází celé angažmá v Dynamu. Je to nadstandardní útočník ve druhé lize, ale má jeden velký limit – zdraví. Je to škoda pro něj i pro nás. S ním v sestavě jsme silnější.

A co tedy otázka nové smlouvy pro Kaloda i Šourka?

Trenér Dynama na tiskové konferenci
Řešili jsme to už v průběhu jara. Snažili jsme se Ríšu dát dohromady alespoň na poslední zápasy. Byl u doktorů v Praze, ale nepodařilo se to. Oba mají smlouvu do 30. června, takže 19. června se budou hlásit na začátku přípravy. U Ríši je hlavní otázkou jeho zdraví. My chceme hráče, se kterými budeme moci počítat celou sezonu. Pokud bude Ríša zdravý, můžeme se o jeho dalším působení bavit. Jestli ale nebude fit, tak i on sám ví, že smlouvu asi těžko někde dostane. Ondra Šourek tady do puntíku splnil to, co jsme od něj očekávali. Na hřišti i v kabině. Je to charakterově perfektní kluk, který do kabiny zapadl. Ale i on sám si vzal čas na rozmyšlenou, rodinu má v Jihlavě a je pro něj těžké tu být bez ní. Ríša s Ondrou jsou dva hráči, u nichž je další jejich působení v klubu otevřené.

Je v případě Šourkova konce ve hře varianta, že byste do sezony šli se stoperskou dvojicí Novák-Havel? Nebo byste případně sháněli jiného zkušeného středního obránce?
To by se vidělo, máme případně vytipované některé hráče. Může přijít do hry i tato varianta. Nicméně máme k dispozici i Jirku Kladrubského, se kterým také můžeme počítat na post středního obránce. Na tomto postu nás bota netlačí. Problémy jsme měli naopak v útoku. Když se člověk podívá na tabulku minulé sezony, tak my jsme měli třetí nejlepší obranu, ale jenom průměrný počet nastřílených branek. Pokud se chceme posunout dopředu, musíme přivést produktivní hráče.

Co další personální změny v A-mužstvu? Jistý je Klesův konec. Kdo dál mužstvo opustí nebo vrátí se naopak hráči z hostování?
Michal Klesa odvedl Dynamu neskutečné penzum práce a jsem rád, že jsem s ním mohl spolupracovat. Respektoval jsem to, že se Míša rozhodl ukončit profesionální kariéru z rodinných důvodů. Chtěl jsem, aby se rozloučil na hřišti, ale zdraví mu to bohužel neumožnilo. Z hostování se do mateřských klubů vrátili Vopat s Matějkou. Skončil také Afričan Germain Kouadio. O rok jsme prodloužili smlouvu s Peťou Benátem, který je pořád tahounem nejen na hřišti, ale i v kabině. Z hostování si stahujeme Michala Řezáče, který byl ve Vítkovicích. Sice toho neodehrál tolik, ale tým hrál o záchranu a trenéři do úspěšné sestavy nechtěli sahat. Nicméně v několika utkáních nastoupil, nevedl si špatně a dostal se nakonec i do národního týmu. Navíc je to také alternativa za Michala Klesu na pravý kraj obrany.

Do přípravy se zapojí i Patrik Švantner a Filip Vaněk?
Patrikovi angažmá ve Varnsdorfu nesmírně pomohlo. Tady neměl smlouvu, šel to zkusit do druhé ligy. Několik zápasů odehrál, vstřelil tři góly. Jsme s ním i s manažerem domluveni, že ještě vyřešíme, jestli se vrátí do Dynama, nebo bude nadále hostovat ve Varnsdorfu. Filip Vaněk se z Písku vrací k nám do přípravy.

V poměrně krátkém letním přípravném období opět změříte síly s kvalitními soupeři – mj. s Plzní, Slavií či Brnem. Pokračujete tedy v trendu silných soupeřů, kteří vás prověří.
Jsem toho zastáncem. Začínáme 19. června, první týden je takový seznamovací a na jeho konci přijde první lehčí utkání. Máme v plánu turnaj v Sezimově Ústí, kde odehrajeme utkání s místním Sokolem a pak druhé s Táborskem nebo Znojmem. Dále máme Slavii, Plzeň, Brno, tedy soupeře, kteří nám ukáží, jak na tom jsme. Kvalitní soupeři vám odhalí chyby ještě v přípravě, ne až potom v sezoně. V létě se nám to vyplatilo, proto jsme stejnou cestu zvolili i tentokrát.

Sice ještě ani nezačalo letní přípravné období, ale co si přejete, nebo s jakými cíli půjdete do nadcházejícího ročníku?
Možnosti klubu známe, nechceme vyhlašovat nějaké přehnané cíle. Všichni berou Dynamo jako prvoligový klub, který se do ligy hned vrátí. Že tu dřív bývala první liga, po tom už tady zbyl jenom stadion. Dynamo jde jinou cestou. Šanci dostávají mladí místní hráči, kteří musí být za uplynulý rok zase o krok dál, nabrat nové zkušenosti. Jednou nastane čas, hráči dospějí a složíme mužstvo, které může útočit na postup. Aktuálně musíme tým dobře doplnit, přivést hráče, na které máme možnosti. Rádi bychom cílili na střední generaci, která současnému Dynamu chybí. V neposlední řadě bych si přál, abychom hráli pěkný fotbal, měli dobré výsledky a aby chodili diváci v hojnějším počtu.

První letní posilou Dynama je Lukáš Pouček! (7.6.2017)

První letní akvizicí českobudějovického Dynama je čtyřiadvacetiletý ofenzivní fotbalista Lukáš Pouček, který je odchovancem Sparty, zahrál si už ve druhé lize ale i za Pardubice, Sokolov či naposledy Ústí nad Labem. Pouček podepsal na jihu Čech smlouvu do roku 2020.