Pandemie koronaviru zkřížila na dvě sezony postupové plány celé řadě ambiciózních klubů. V zástupu čekatelů na posun do vyšší soutěže je také ženské družstvo Dynama. V divizi nemá soupeře, letos neztratilo ani bod a předčasně si zajistilo první místo. Klíčová baráž se blíží a trenérka Diana Benátová doufá, že i tuhle překážku její svěřenkyně zvládnou a od příštího ročníku budou nastupovat ve třetí lize.
S předstihem ženy Dynama skončily na první příčce divize. Proběhla nějaká oslava?
Přiznám se, že vůbec. To, že jsme jistými vítězi Divize, jsme zjistili náhodou teprve tento víkend. Soustředíme se všichni na samotný tréninkový proces a samozřejmě pak hlavně na baráž, která nám může zajistit postup do ČFL.

O vaší suverenitě v divizi jasně vypovídá skóre 148:4. Byly všechny zápasy tak jednoznačné, dokázal vás někdo prověřit?
Většina zápasů opravdu byla jednoznačných. Celkem vyrovnanější utkání jsme sehráli ve Vlašimi, kde bylo jedno z mála, které holky trošku prověřilo.

Kdo tvoří kostru úspěšného týmu?
Tuto sezonu jsme odehráli skoro všechny zápasy s maximálně čtrnáctičlenným kádrem. Když bylo nejhůře, tak máme výhodu v tom, že jsme si mohli pomoci dorostenkami, ale naštěstí většině holkám během sezony zatím zdraví drželo. Naši největší sílu vidím v našich dvou stoperkách, které výborně pracují směrem do obrany, ale umí i skvěle podpořit útok, klidně i přejít přes několik hráček a pak bud připravit šanci pro další spoluhráčky nebo akci samy zakončit. Dále máme velmi kvalitní střední záložnice, kde hraje třeba i Simča Jandová, která je nejlepší střelkyní celé soutěže a nastřílela celkově už 31 branek. Nechtěla bych zde jmenovat jen některé hráčky jednotlivě, protože všechny holky z týmu jsou velmi kvalitní a svými výkony přispívají k dobré hře celého družstva.

Teď už se spíše soustředíte na vrchol sezony, jímž bude baráž o třetí ligu. Připravujete speciální přípravu na rozhodující zápasy?
Ano, s Alešem Hanzlíkem (asistent trenéra, pozn. aut.) jsme pro družstvo připravili speciální měsíční plán, ve kterém se chceme soustředit hlavně na věci, ve kterých cítíme rezervy. Věřím, že my i holky v tomto posledním měsíci uděláme maximum pro to, abychom se co nejlépe připravili a podali v těch dvou zápasech co nejlepší výkon.

Postup do ČFL vede přes dalšího divizního vítěze. Kdo vás čeká a co o soupeři víte?
V půlce dubna proběhlo na FAČR losování vítězů divize, kteří se mezi sebou utkají o postup. Nám nalosovali Divizi A, kde se stane vítězem Prague Raptors. S tímto týmem jsme minulý rok na podzim odehráli první kolo Poháru žen FAČR, ve kterém jsme prohráli 0:2. Jejich tým je složen převážně z cizinek, které v Praze studují.

Nic jiného než postup neberete, že?
Je to tak. Už třetí sezonu po sobě je postup do vyšší soutěže naším hlavním cílem. Dva uplynulé ročníky nám pokaždé zhatilo předčasné ukončení kvůli covidu, ale tentokrát věříme, že se nám to povede. Holky jsou opravdu talentované, šikovné a mají v sobě velký potenciál. V zimní přípravě jsme měli možnost sehrát několik zápasů s týmy z ČFL nebo druhé ligy a se všemi si celkem jasně dokázaly poradit. Bohužel tuto sezonu se to sešlo tak, že ve všech Divizích se objevil alespoň jeden kvalitní tým a tak některý z nich nepostoupí. Upřímně, pokud by se nám postoupit nepodařilo, museli bychom kvalitní zápasovou konfrontaci pro děvčata zajistit jiným způsobem než ve stávající soutěži. S veškerým respektem k soupeřům v Divizi, bychom rádi totiž náš tým posouvali výkonnostně výše i díky těžkým utkáním ve vyšší intenzitě, nejen díky tréninkovému procesu.

Rýsuje se možnost sehrát domácí duel kvalifikace na začátku června na Střeleckém ostrově. Pro ženský fotbal by to byla skvělá reklama.
Určitě! Myslím si, že hlavně pro holky by to byl skvělý zážitek. Ne každý má možnost si zahrát na ligovém stadionu, co by za to dali třeba někteří kluci v akademii. Některé se toho samozřejmě trošku bojí, aby je to v zápase spíše nesvazovalo, ale myslím si, že pokud by nám to na klubu schválili, tak by to bylo pro nás i pro větší popularizaci ženského fotbalu v jižních Čechách skvělé. Už teď mi holky říkaly, že by jim přišli fandit všichni ze školy a z prací, takže by stadion nemusel být špatně zaplněný.

Zdá se vám, že je ženský fotbal v jižních Čechách stále přehlížený a podceňovaný?
Přijde mi, že stále trošku ano. Není to tedy jen u nás na jihu, ale na to jak jsme velký kraj, tak tady ta dívčí základna určitě není taková, jakou bychom si asi představovali. Na kraji i FAČR se ale snaží rozjíždět různé projekty a dívčí fotbal co nejvíce popularizovat. Tento rok třeba vznikla i na kraji Komise ženského fotbalu, kde jsou členové z každého okresu a kde se pravidelně setkáváme a vymýšlíme různé projekty, zápasy, turnaje a výběry pro holky hlavně žákovského a dorosteneckého věku. Velký vliv na rozvoj měl samozřejmě i covid, kdy se muselo zrušit několik akcí, holky dlouho netrénovaly a troufnu si říct, že jich i díky tomu hlavně v menších klubech dost skončilo.

V Dynamu byla utvořena i mládežnická družstva dívek. Naplňují vizi, s jakou byla založena?
Rozhodně! Jsme sice s dívčími týmy v klubu stále na začátku, ale postupně se jim tady snažíme vytvářet, co nejlepší podmínky. Hlavně zázemím, co se týče třeba šaten, to zatím není ideální, protože se holky musejí vždy vměstnat do nějaké, ve které je zrovna volno, ale bohužel v tuto chvíli nám budova neumožnuje své vlastní zázemí pro tolik družstev, které v akademii jsou. Když se zde v roce 2017 zakládal tým dorostenek, tak nikdo moc nevěděl, co od toho očekávat, protože několik pokusů o vytvoření dívčích týmů tu už bylo. Hlavně ale díky holkám, které se v týmu sešly a pravidelně docházely na tréninky a podpoře jejich rodičů, kteří je vozili na různé turnaje, se dívčí fotbal v klubu udržel a postupně se nám začaly přihlašovat i holky z jiných celků, že by chtěly přestoupit k nám. Tím se i navyšovala členská základna holek a tudíž, abychom jim mohli zajistit dostatečný počet zápasů, tak jsme se rozhodli tuto sezonu založit i žákovské družstvo. Na začátku bylo holek v týmu tuším sedm, ale postupně během sezony se podařilo přivézt několik holek a teď jich je celkem 18 s tím, že jich ještě několik zatím k nám chodí jen občas trénovat a přestoupí pak v letošním létě, ať už do dorostenek nebo žákyň. Myslím si, že každý kraj by měl mít svůj velký klub, kde se budou střetávat ty nejlepší holky z kraje, budou společně trénovat a tím se i posouvat dál a hrát, co nejvyšší soutěže. Žákyním to vypadá, že se jim hned i první rok podaří vyhrát svoji soutěž a postoupit tak do 1. ligy, což by byl skvělý úspěch.

Už teď vám v mládeži rostou talentované fotbalistky.
Ano, v žákyních i v dorostenkách jsou holky, které v sobě mají velký potenciál. Několik z nich i prošlo nebo jsou stálými členkami reprezentačních výběrů a pár z nich pak už i přestoupilo do klubů jako je Slavia nebo Sparta Praha. V dorostenkách máme třeba Kristýnu Skálovou, která prošla přípravkami Dynama, v žákovském věku odešla hrát do Slavie Praha, byla v reprezentačních výběrech a před dvěma roky se vrátila zpět do Dynama, kde si svými výkony v letošním roce řekla o posunutí do ženského týmu. Dále pak v žákyních máme například Ellen Eiseltovou, která je jako jediná dívka v Regionální fotbalové akademii a také se zúčastňuje reprezentačních kempů WU14. A jsou tam i další velmi talentované dívky, což je pro nás i závazek do budoucna, aby se jim zde líbilo, byly spokojené a my jim zajistili, co nejlepší tréninkový proces a konfrontace se soupeři.