Je tomu teprve pár měsíců od doby, kdy záložník Matěj Valenta opustil Dynamo a vrátil se do svého mateřského klubu ze Slavie. Na České Budějovice ale nezanevřel a nemůže se dočkat návratu. Valenta se představí na Střeleckém ostrově jako hráč reprezentačního výběru do 21 let, který zítra čeká odveta baráže o postup na mistrovství Evropy s Islandem.

Od té doby, co jste z Dynama odešel, jste na jihu Čech nehrál. Jak se těšíte?
Těším se moc. Dá se říct, že do celého Jihočeského kraje. Přijedou se na mě podívat kamarádi, bývalí spoluhráči a lidi z realizačního týmu, co odsud znám. Moc se na to celé těším. A na stadion samozřejmě také, protože se mi tam vždycky dařilo. Doufám, že v tom budu pokračovat.

Za Dynamo jste dal během dvou sezon dva góly, oba na Střeleckém ostrově. Pomůže vám právě tohle v tom, abyste navázal na gólový výkon na Islandu? Jen pro připomenutí, pod triumf 2:1 v prvním zápase baráže jste se zapsal vyrovnávající trefou.
Doufám. Gól jsem dal i v posledním kole v Liberci. Byl bych rád, kdybych na tohle navázal, ale hlavní bude, abychom vyhráli a postoupili na EURO.

Co bude v boji o postup na mistrovství Evropy klíčové?
Jdeme do zápasu s lepším výsledkem. Nechceme ho bránit, ale chceme být agresivnější, hrát svůj fotbal a zvítězit.

Budete těžit i z fanouškovské podpory?
Doufám v to. Není hokej, takže by mohlo přijít hodně lidí. Snad nás lidé přijdou podpořit a bude dobrá atmosféra. Mám k tomuhle místu speciální vztah. Já jsem tady hrál, jednadvacítka tady vítězí. Atmosféra v Budějovicích je zajímavá a doufám, že se nám to právě tady povede. Věřím, že vzpomínky na Budějovice pak budou ještě lepší.

Pomohou atmosféru dotvořit i vaši bývalí spoluhráči? Už jste naznačil, že jste s nimi stále v kontaktu.
Jsem. Ptám se co a jak, na hřišti i v kabině. Navázal jsem tady hodně vztahů, za které jsem také neskutečně rád.

Budete mít čas vidět se s nimi i mimo stadion?
Doufám, že mě Patrik Čavoš a další kamarádi přijedou navštívit. Máme nabitý program, ale doufám, že trochu času mít budu.

Zavzpomínáte s nimi na staré časy? Kam jste spolu vyráželi?
Jsem kavárenský povaleč. (smích) Navíc jsem bydlel v Krajinské ulici, takže jsem často chodil s kluky na kávu. Tohle mě mimo fotbalu bavilo.

Kromě fotbalu tedy rád vzpomínáte také na město.
Bylo to poprvé, co jsem se odstěhoval z Prahy a měl jsem k tomu respekt. Naštěstí se mnou šla bývalá přítelkyně, která mě podpořila. Více než dvacet let jsem strávil v Praze, ale dva roky v Budějovicích nebyly vůbec špatné. Vzpomínám na to moc rád. Je tady všechno, co člověk potřebuje.

Odveta baráže reprezentačního výběru do 21 let s Islandem se hraje v úterý 27. září v Českých Budějovicích s výkopem v 18:00. Vstupenky na utkání lze stále zakoupit na webu www.ticketportal.cz.

.