Vánoční svátky se nezadržitelně blíží a máme pro vás již tradičně vánoční rozhovor. Tentokrát u mikrofonu Matej Mršič, jenž popisuje, jak se slaví Vánoce v Chorvatsku a co znamená Badnjak. Přání pro rok 2019 má rychlonohý záložník jasné - zdraví a postup.

Rodák z třetího největšího chorvatského města Rijeky už se na blížící se Vánoce moc těší. V Chorvatsku se svátky slaví obdobně jako třeba ve Spojených státech amerických. „Dárky máme 25. prosince ráno. Pak následuje společný oběd. Buď ještě pětadvacátého, nebo poté šestadvacátého se navštěvují rodiny a příbuzní,“ popisuje Matej Mršič chorvatské Vánoce. „Jinak slavíme stejně jako v Česku. Štědrý den se jmenuje Badnjak, nejí se maso, až večer ryba,“ dodává.

Matej Mršič

Čtyřiadvacetiletý záložník Dynama už je nyní doma a se svou chorvatskou přítelkyní se chystají na společné Vánoce. „Ještě spolu nebydlíme, ale během svátků spolu budeme,“ přikyvuje. Mršič je v Česku druhým rokem, a tak ještě nestihl příliš poznat české vánoční speciality. „Neměl jsem cukroví, neslyšel jsem žádné koledy, akorát jsme si stihli s klukama dojít na svařák na náměstí v Budějovicích. Advent v Budějovicích se mi nesmírně líbí. Byl jsem se podívat i Praze a v Českém Krumlově a všude to bylo krásné,“ chválí si středopolař Jihočechů předvánoční čas v České republice.

K Vánocům neodmyslitelně patří i dobré jídlo. Jak zvládá tělo profesionálního sportovce nadměrný přísun sladkostí? „Snažím se hlídat, ale ne vždy se to povede,“ směje se. „Ale tréninkem to pak vždy shodím,“ rychle dodává Mršič, který zatím zůstává pevně usazen v rodné domovině. „Nebránil bych se tomu, abychom někdy trávili Vánoce v Česku. Ale zatím ne. Naopak se vždy těším domů," vysvětluje sympatický Chorvat, který po dvou letech plynně ovládá český jazyk.

Českobudějovičtí fotbalisté se během zimní přípravy přesunou na týden právě do Chorvatska, na což se Mršič náležitě těší. „Pojedeme do Medullinu, což je asi 80 kilometrů od mého domova. Navíc by na přípravném turnaji měl být i můj bývalý klub HNK Rijeka, což by pro mě bylo hodně prestižní,“ těší se rychlonohý záložník, jenž spokojen se svým prvním půlrokem v černobílém dresu. „Je skvělé, že jsme první v tabulce a že jsme hráli dobře. Já osobně mohl být o něco lepší, mám na čem pracovat. Do roku 2019 si přeji hlavně zdraví a postup do první ligy,“ tvrdí závěrem Matej Mršič.