První přípravný zápas českobudějovického Dynama se odvíjel přesně tak, jak tomu bývalo zvykem v domácích zápasech uplynulé sezony FORTUNA:LIGY. Jihočeši proti Dukle Praha dokázali v zápase, který se hrál v Hluboké nad Vltavou, otočit nepříznivý stav a vyhrát 3:1. Jak hodnotí svou premiéru na lavičce kouč Jozef Weber?

Dynamo ve druhé polovině června zahájilo letní přípravu na novou sezonu, kromě tréninků a soustředění v Rakousku jsou samozřejmostí také přátelské zápasy. Ty měly České Budějovice v České republice před odjezdem do Kaprunu na programu celkem dva a první z nich už mají v živé paměti. Duklu Praha porazily na stadionu v nedaleké Hluboké nad Vltavou jednoznačně 3:1. Vstup do zápasu to však nebyl ideální, už po dvou minutách dostal Pražany do vedení Buchvaldek. „Byl to špatný vstup, Dukla byla živější, my si nechávali lehce vzít balon,“ ví nový muž v českobudějovickém trenérském křesle Jozef Weber. Jeho tým se dostal zpátky do utkání v 18. minutě, kdy se trefil mladík Hais. Do poločasové přestávky pak zůstalo skóre nerozhodné.

Ve druhém dějství už Dynamo hru kontrolovalo, soupeře do hry příliš nedostávalo a v 83. a 89. minutě se dočkalo odměny v podobě dvou branek. Jedné z kopaček dalšího talenta Čoudka, třetí obstaral navrátilec z hostování v Táborsku Matoušek. „Závěr byl slušný, byla tam ohromná touha po vítězství a taková nabuzenost kluků,“ říká Weber. Jeho týmu se podařilo zužitkovat také vynikající diváckou kulisu. „Musím říct, že na přípravné utkání tady byla i velice dobrá atmosféra, diváci oceňovali každou akci. Jsem nadšený. Někteří dokonce přišli z nostalgie fandit Dukle. Mělo to pěkné parametry,“ komentuje utkání v Hluboké nad Vltavou hlavní kouč Českých Budějovic.

Tým bývalého trenéra Mladé Boleslavi nebo Karviné je v plné přípravě, už v pondělí 11. července odjede na soustředění do Rakouska. Proti Dukle to pro něj byl první ostřejší test v podobě zápasu, jinak se dře na tréninkovém hřišti. Kouč Weber ale rozpačitý start přátelského utkání v Hluboké určitě nedává plné přípravě za vinu. „Nechci se na to vymlouvat, Duklu znám, znám trenéra a i oni jsou v plné přípravě. Podmínky byly vyrovnané. Na fotbale to vidět nebylo, paradoxně i když jsme vyhráli druhou půli, první měla velice dobré tempo. Bylo to slušné první přípravné utkání,“ vypálil odpověď Weber. Slušné i z toho pohledu, že do Dukly přišel zkušený kouč Rada a tým bude v nadcházející sezoně mířit vysoko. Což ostatně střet s prvoligovým celkem jasně potvrdil. „Kdo sleduje druhou ligu, tak ví, že proti Dukle se hraje velice špatně. Dlouhodobě mají zažitý kombinační styl, ale já jsem byl za těžkého soupeře rád,“ myslí si Weber. Příští týden jeho tým vyzve Vlašim, což bude obdobný soupeř. „Ať nás potrápí. Příležitost asi ještě dostanou mladší hráči, pro ně je to ohromná škola.“

Mladí hráči dostali prostor proti Dukle a využili ho. Trefili se Hais, Čoudek a Matoušek, tedy fotbalisté, kterým ještě ve dvou případech nebylo ani 20 let a třetímu je lehce pod 25. Kromě něj se v zápase ukázaly také nové posily typu Zajíc nebo Potočný. První minuty v dresu Dynama se z jejich pohledu nesly ve znamení zkoušek. „Zajíce jsme zkoušeli na jiné pozici, chceme si do ligy nachystat dvě, tři rozestavení, abychom byli trochu variabilní. Roman Potočný hrál na levé pozici a v závěru byla vidět jeho síla. Prokázal kvalitu,“ komentuje situace kolem nových tváří Weber. Naopak útočník Michal Škoda dostal volno. „Má volno, znám ho, trénoval jsem ho. Chtěl jsem vidět Matouška, Haise, chtěl jsem pro ně velkou porci minut,“ doplňuje Weber k mladíkům v týmu.

Porci minut talentovaní fotbalisté z akademie stoprocentně dostali. Kromě trojice střelců se ukázat ve slušném světle také Jonáš Vais, který v zápase zastával netradiční pozici na kraji obrany. Tam by podle Webera mohl najít své místo. „Budeme ho do toho tlačit. Mám představu, že tam chceme rychlé hráče, kteří umí hrát do ofenzívy, dostat tam balon, odcentrovat. Na tréninku jsem viděl, že to umí, stejně jako Sladký. Když budeme mít v kádru dva hráče, které můžeme použít na kraji obrany i uprostřed, bude to pro nás velká výhoda. Dneska na něm bylo vidět, že vaří, poslední dva měsíce měl natržený sval a ani netrénoval, ale dostane se z toho. Věřím tomu,“ říká bývalý fotbalista a současný trenér Dynama.

Weber je zatím v Dynamu jen krátce, už ale stihl být u podpisů několika zvučných posil. Několik hráčů odešlo, v čele s Van Burenem nebo Mihálikem, kteří byli na jihu Čech na hostování, právě tyto pozice ale zaplnili nováčci. Přijde ještě někdo? Dost možná ano, sám kouč Dynama už by ale do Rakouska rád jel s týmem pro ligu. „Mužstvo zůstalo po kupě, odešel Van Buren a Mihálik, tomu jsme zabránit nemohli, přišli Potočný, Zajíc, místa se doplnila. Mysleli jsme si, že zůstane Valenta, tam se ještě nějakou snahu snažíme vyvinout. Chceme vzít ještě jednoho nebo dva hráče, kteří nám pomohou v základní sestavě, ne pouze v počtu,“ tvrdí Jozef Weber. Jak si zatím s kádrem rozumí? Dokázal s ním navázat vztah? „Myslím, že ano. Deset dní už je celkem dlouhá doba. Máme spolu takové manželství, minulý týden jsme spolu byli od rána do večera, tento týden také. Stačili jsme se poznat, zatím si na nervy nelezeme,“ směje se.

Jeho družinu čeká druhé přípravné utkání příští sobotu v 11 hodin, na hřišti v Temelíně vyzve druholigovou Vlašim.