Rodák ze Strakonic, kterého Dynamo vychovalo pro velký fotbal. Zdeněk Křížek (34 let) se vypracoval v jasnou brankářskou jedničku Jihočechů, jenže nyní už šest zápasů vysedává na lavičce náhradníků a kryje záda Jindřichu Staňkovi. "Mrzí mě, že nechytám. Ale život jde dál," zůstává klidný sympatický gólman černobílých, který přispěl kvalitním výkonem k výhře Dynama nad Žižkovem v přípravném utkání,

V přípravě jste porazili Žižkov 3:1. Splnilo utkání účel?
Určitě. Udrželi jsme se v zápasovém rytmu, což je vždy lepší, než jenom trénovat. Navíc jsme zvítězili, takže zápas se po všech stránkách povedl.

Povedl se vám hlavně první poločas, kdy jste soupeře přehrávali. Po pauze i vinou řady střídání tempo hry trošku opadlo.
To tak bývá. Nicméně vstřelili jsme tři pěkné góly, hlavně v prvním poločase jsme předvedli řadu hezkých akcí. Ale i ve druhé půli byly ve hře dobré věci. Škoda jen obdrženého gólu.

Matěj Helešic chtěl při vlastní brance hrát míč na roh, nebo vám malou domů?
Chtěl hrát míč na roh, ale nechtěně mi to šoupnul do šibenice. Když je to v přáteláku, tak mu hlavu neutrhnu (usmívá se).

Přišlo i vám vhod, že jste si po delší době znovu zachytal celý zápas?
Rozhodně. Už během předchozí reprezentační přestávky jsem si zachytal v Rakousku a bylo to ku prospěchu věci. I tentokrát nám zápas vyšel a udrželi jsme se v zápasovém rytmu. A já jsem rád za každé odchytané utkání. Do konce podzimu nám chybí ještě dva zápasy, budeme se snažit uhrát co nejvíce bodů.

V lize už jste šestkrát po sobě zůstal jen v roli náhradního brankáře. Je pro vás těžké to strávit?
Samozřejmě to není jednoduché. Nicméně je to hlavně věc trenéra. Týmu se daří, góly nedostáváme, máme nejlepší defenzivu v soutěži, což je důležité. Já musím trénovat, makat a čekat na šanci.

Máte s Jindřichem Staňkem přátelské vztahy, že si navzájem přejete úspěchy a vychytané nuly?
To je jasné. Jsme v jednom týmu, musíme tahat za jeden provaz. Teď se mužstvu daří, jsme ve špičce tabulky. Chytat může ale vždy jenom jeden.

Naposledy jste chytal v lize doma proti Frýdku-Místku (1:1), když jste zavinil penaltu, díky níž šel soupeř do vedení. Od té doby jste šanci nedostal. Došlo ke změně kvůli té penaltě, nebo jak vám změnu trenér vysvětlil?
Řekl nám jenom, že bude změna v brance. Jindrovi přišla pozvánka do jednadvacítky, a kdyby reprezentační gólman nechytal v klubu, tak by to také nebylo dobře. Musí mít také zápasové vytížení a trenéři se rozhodli pro změnu. Já ji respektuji.

Kdybyste ani na jaře neměl pravidelně chytat, přemýšlel jste už o případném řešení situace?
Ne. Každý chce chytat, to je jasné. Že aktuálně nechytám, to je mi moc líto. Ale nejsem takový, že si na pár zápasů sednu na lavičku, a hned bych chtěl odcházet. Život jde dál. Týmu se daří, to nejdůležitější!