Fotbalisté Dynama sice poprvé v letošní sezoně inkasovali a navíc smolně ztratili v poslední minutě hry dva body, přesto ze Sokolova odjeli se vztyčenou hlavou. Stále totiž ani jednou neprohráli a v druholigové tabulce jim patří první příčka. „Musíme být nadále pokorní a také bod za remízu 1:1 bereme,“ říká jeden z lídrů budějovické defenzivy Pavel Novák.
Pavel Novák v Sokolově

Budějovičtí fotbalisté ale přesto po závěrečném hvizdu pociťovali velké zklamání. Domácí hráli totiž velkou část druhého poločasu doslova vabank, což mělo za následek pouze to, že Dynamo mělo velké šance. Ty ale Jihočeši neproměnili a Sokolov tak srovnal v 90. minutě hry po rohovém kopu. „Moc nás mrzí, že jsme takto přišli o vítězství. Vždy je to velké zklamání, když v devadesáté minutě vedete a nakonec máte jenom bod. Sportovně musíme ale přiznat, že jsme tady dnes v součtu obou poločasů lepší nebyli a bod je spravedlivý. Na druhou stranu je ale pravda, že ve druhém poločase jsme měli hned několik velkých šancí a je škoda, že jsme některou z nich neproměnili a nezvýšili na 2:0. To by asi rozhodlo.“

Dynamo v úvodu sezony spoléhá na výbornou defenzivu. V Sokolově dostalo vůbec první letošní gól a byla to tedy první inkasovaná branka po 449 minutách. Za dlouhou sérii bez inkasované branky mohou trenéři děkovat brankáři Zdeňku Křížkovi, ale také celé defenzivě týmu v čele se stoperskou dvojicí Pavel Novák – Ondřej Šourek. Defenzivní formace Jihočechů to neměla lehké ani v Sokolově, kde musela především v prvním poločas odolávat náporu domácích. „Hlavně v tom prvním poločase jsme měli práce dost. Od toho tam s Ondrou Šourkem ale jsme, abychom se snažili zastavovat akce soupeře. Ve všech pěti letošních zápasech se nám dařilo, hraje se nám spolu dobře a já věřím, že to tak bude pokračovat i v dalším průběhu sezony,“ říká šestadvacetiletý budějovický stoper.

Inkriminovaný moment, kdy Dynamu skončila série bez inkasovaného gólu, Pavla Nováka hodně mrzel. „Každému gólu se dá vždy nějak zabránit. Tenhle gól byl po rohu a byla to střela po odraženém balonu z hranice vápna. Těžko říci, jestli někdo udělal vyloženě chybu, protože domácí šli do vápna prakticky se všemi hráči a byla tam velká skrumáž. Ten gól si určitě v klidu rozebereme na videu a příště se v podobné situaci zachováme jinak a lépe,“ dodává.

Z pohledu obránce byl také velmi zajímavý gól Dynama na 1:0 v prvním poločase. Středopolař Machek chtěl přihrávat zpět brankáři Belaňovi, avšak přihrávku zachytil Richard Kalod, který zkušenou kličkou gólmanovi a následnou střelou z velkého úhlu rozvlnil síť brány Sokolova. „I takové góly prostě padají a pro nás pro obránce je to vždy hodně nepříjemné, když se nám podobná věc stane a tým pak dostane gól. Fotbal je ale o chybách a domácí dnes v prvním poločase jednu udělali. My můžeme být za takový gól rádi, protože ve druhém poločase jsme měli několik velkých šancí, a ty jsme naopak neproměnili. To je prostě fotbal. Jednou dáte gól z ničeho a podruhé neproměníte ani ty nejvyloženější šance. My musíme být ale pokorní a musíme být rádi i za ten bod. Je to plusový bod z hřiště soupeře, takže určitě má svou cenu,“ říká Pavel Novák.

Přestože Dynamo přišlo smolně o dva body, Pavel Novák si je jistý, že takový průběh zápasu s psychikou spoluhráčů nijak nezamává. „Po pěti zápasech máme jedenáct bodů, ani jednou jsme neprohráli, takže nálada bude nadále určitě pořád dobrá. Naším cílem bude samozřejmě to, abychom tento bod získaný v Sokolově doma potvrdili a porazili Ústí. Nikdo nám moc nevěřil a my jsme po pěti kolech na prvním místě tabulky. Snad i lidé v Budějovicích budou na naší straně a přijdou nás v pátek podpořit.“

Jihočeši v závěru ztratili cennou výhru v Sokolově (3. září 2016)

V pátém kole Fotbalové národní ligy českobudějovické Dynamo poprvé inkasovalo. Větší a smutnější ztrátou jsou ale dva body ze Sokolova, kde Jihočeši dlouho vedli brankou Kaloda z 21. minuty. Pak Funda a Kalod ještě trefili břevno, v závěru ale domácí po rohu vyrovnali a oba týmy se tak rozešly s bodem za remízu 1:1.