Fotbalisté SK Dynamo České Budějovice před domácími fanoušky odčinili nepříjemnou prohru ze hřiště Příbrami a v napínavém utkání porazili tápající Baník Ostrava 2:1. Za domácí skórovali Mezlík a Ondrášek, za hosty se trefil Řezník.

Souboj dvou sousedních týmů druhé poloviny tabulky Gambrinus ligy nabídlo dnešní nedělní odpoledne, na hřiště třináctých Českých Budějovic přijel dvanáctý Baník Ostrava. Ten před letošní sezónou hodně obměnil kádr a výsledkově je to znát. Třetí tým loňského ročníku zatím v nejvyšší soutěži tápe, po pěti porážkách v řadě se po výhře nad Slováckem jen pomalu zvedá ode dna ligové tabulky, navíc na hřištích soupeřů letos z pěti zápasů uhrál pouze dva body za remízy a třikrát prohrál, se skóre 2:10. To Dynamo na domácím hřišti neprohrává, hraje ze zajištěné obrany a v pěti domácích zápasech uhrálo osm bodů.

Úvod utkání byl z obou stran opatrný, hrálo se ve středu hřiště, které oba týmy zhušťovaly. Dynamo nastoupilo se stoperskou dvojicí Horejš - Lengyel, do základní sestavy se dostali i Rakovan s Černákem. Naopak Žižka po výpomoci rezervě Dynama v zápase s Bohemians Praha zůstal na lavičce náhradníků, stejně jako Hudson a Lencevič. Do první vážnější šance se dostal domácí celek, když v deváté minutě Otepka prodloužil odražený balón na Mezlíka, ten z hranice vápna zkoušel štěstí hned z první, levačkou však poslal míč hodně mimo. Na druhé straně se podobně zastřeloval ostravský Frejlach. Hrála se třináctá minuta první půle, k míči se opět dostal budějovický Pavel Mezlík, nenápadně přešel přes soupeřova obránce a z nenadání vystřelil. Ostravský gólman Baránek překvapivě rychlé zakončení domácího útočníka nečekal a Mezlíkovo střelu jen ztečoval konečky prstů za svá záda. Dynamo se ujalo vedení 1:0.

V osmnácté minutě po se po Lukešově akci dostal ke střele hostující Frejlach, brankář Kučera jeho přízemní ránu vyrazil a stoper Lengyel poté odkopnul bezpečně do zámezí. V 25. minutě však souhra ve stoperské dvojici domácího celku poprvé zaskřípala, kapitán Horejš si navíc neporozuměl ani s brankářem Kučerou a nedůrazně před ním odkopnul míč přímo na kopačky ostravského Radima Řezníka, pro kterého již nebyl problém míč dopravit do opuštěné branky domácího celku a vyrovnat na 1:1. Po srovnání skóre hráči Baníku ožili, tlačili se do útoku. V pětatřicáté minutě dostal pěknou přihrávku za obránce ostravský Zeher, s míčem postupoval sám na brankáře Kučeru, lišácky jej přeloboval, naštěstí však nedokázal trefit prázdnou branku. První poločas tak skončil za nerozhodného stavu.

Do druhé půle nastoupili aktivněji hráči ostravského Baníku. Ze zajímavé pozice pálil Zeher, jeho střelu smolně tečoval Lengyel a míč se jako podzimní padající list volně snášel za Kučerova záda. Budějovický gólman se však vytáhl a balón vyboxoval těsně nad břevno své branky. Po hodince hry si brankář Kučera vybral slabší chvilku, centr z pravé strany se mu podařilo před dotírajícím Zeherem zkrotit v rukavicích až napotřetí. Při protiútoku domácího celku si z pravé strany seběhl s míčem do středu aktivní Mezlík a připravenou střelou hodně protáhnul hostujícího brankáře Baránka, ten byl naneštěstí u své levé tyče včas. Domácí se poté na krátkou chvíli usadili na polovině svého soupeře. V 65. minutě rozehrával další rohový kop zkušený Otepka, míč se po dvou odrazech ve vápně dostal až ke Zdeňkovi Odráškovi, který číhal u pravé tyčky a svou gólovou střelou rozjásal fanoušky Dynama podruhé!

Budějovičtí hráči se po vstřelení druhé branky zatáhli dozadu, pozorně bránili v bloku ve středu hřiště. Ostravský Baník převzal iniciativu, snažil se kombinovat, s jeho nenápaditou hrou však neměli domácí hráči problém. Trenér Šilhavý poslal do závěrečných bojů na hřiště čerstvého Hudsona se Stráským, kteří hrozili z rychlých brejků a neumožnili tak Baníkovcům dostat domácí celek pod výraznější tlak. Dynamo tak před zraky 3 154 diváků zaslouženě porazilo tápající Baník Ostrava 2:1.

Žižka Michael (87.)

Jaroslav Šilhavý (trenér Dynama): "Utkání se mi hodnotí velice příjemně. Jako každé jiné body jsou i tyto pro nás velice důležité. Jsme moc rádi, že jsme dokázali získat body s tak silnými soupeři, jako jsou Sparta, Jablonec nebo teď Baník. Dobře také je, že bodujeme před domácím publikem, kterému jsme byli hodně dlužni. Musím ocenit hru Ostravy, která hrála velmi dobře. Předvedla se tady jako ofenzivní mužstvo, které chce hrát kombinačně a útočně. Fotbal je ale o gólech. My jsme dali o jeden více, tak proto jsme dnes vyhráli. Klukům patří dík, protože dřeli, makali a i když měl soupeř míč častěji na kopačkách, tak jsme šli za vítězstvím a nakonec se nám to podařilo."

Miroslav Koubek (trenér Ostravy): "Utkání se mi hodnotí těžko, protože je to zbytečná porážka. Byla to taková klasická porážka, kdy jsme soupeři dali prakticky dárek. Jsem hodně zklamaný, protože v tomto utkání jsme opravdu neměli ztratit body. Určitě jsme měli dost možností, abychom výsledek překlopili na naší stranu. Těžko se mi hovoří například o šanci Zehera, když jsme za stavu 1:1 měli takovou šanci, kterou ale nedokázal proměnit. Když takovou šanci neproměníte, tak trest přijde velmi brzy. Místo toho, abychom po poločase vedli, tak to bylo 1:1. Druhý gól pak padl po nezvládnuté standardce, kdy jsme nechali soupeře podruhé udeřit."