V posledním 30. kole základní části FORTUNA:LIGY Dynamo na svém hřišti přivítalo východočeské Pardubice a muselo vyhrát, pokud se chtělo vyhnout skupině o záchranu a zároveň doufat, že Jablonec prohraje ve Vršovicích. A oboje vyšlo výborně. České Budějovice porazily Pardubice 3:1!

První nápor domácího týmu přišel v osmé minutě, z levé strany centroval nejdříve Čermák a balon propadl na zadní tyč, kde ale nebyl nikdo z domácích. Za malou chvíli byl na pravé straně hřiště faulovaný Čmelík a Hora kopal standardní situaci, po které se do zakončení zkoušel dostat Čoudek, obrana hostí ale nebezpečí odvrátila. Po čtvrt hodině hry zahrozil také hostující celek. Ten rozehrál rohový kop nakrátko a do vápna následně poslal míč Janošek, jeho nabídku protečoval Černý ale Janáček byl připravený. Pomezní poté následně odmával ofsajd. O minutu déle už se hostům skórovat podařilo, ale znovu z ofsajdu a branka tak nebyla uznána. První velká šance na straně Dynama přišla ve 20. minutě a na svědomí jí měl Čermák. Tomu z levé strany přihrával Penner, první jmenovaný ale ze slibné pozice ve velkém vápně přestřelil. Po necelé půl hodině přišel asi největší tlak Jihočechů, nejdříve Králik skvěle vypíchl hráčům Pardubic balon a ten se dostal k Hellebrandovi.

Právě ten ho posunul doleva na kapitána Dynama a jeho následná přihrávka do vápna byla těsně před Čermákem sražena. Fanoušci na stadionu ale hráče v bílém hnali dále za gólem a České Budějovice byly rázem na koni. Do vápna Nity létalo spousta balonů, ale ani jedno nebezpečí neskončilo v jeho brance. Ve 42. minutě už se domácí fotbalisté dočkali! Na pravé straně skvělou práci odvedl Čmelík, který se natlačil až na hranici malého vápna a po střele Čavoše a následném odrazu se k míči dostal Marcel Čermák a poslal svůj tým do vedení. Za jednogólového náskoku pro Dynamo šly tak oba celky do kabin.

Hned z kraje druhého dějství si Dynamo na své konto připsalo dvě velmi slibné šance, nejprve Havlův hlavičkový pokus vykopával z brány Pardubic Černý a poté nebezpečně pálil po Hellebrandově přiklepnutí Penner. V 52. minutě si svou největší šanci připsaly také Pardubice. Kostka po centru do pokutového území našel Helešice a jeho střelu Janáček i s pomocí Hory vyrazil. A když se neprosadili hosté, prosadili se domácí. Hellebrand krásnou přihrávkou vysunul za obranu Patrika Čavoše a ten nechytatelnou střelou na přední tyč nedal Nitovi šanci, 2:0. V 66. minutě se na druhé straně prosadil Černý, branka ale kvůli ofsajdu nebyla opět uznána.

A tak se podruhé v utkání mohl radovat Marcel Čermák. Po fantastické kombinaci a výborném sklepnutí Čmelíka na Horu se dostal do zakončení a nekompromisně zavěsil, 3:0. O dvě minuty později mohlo být ještě daleko lépe. Centr z levé strany si ve vápně našel opět Čermák a nebyl daleko od hattricku. Začátkem 71. minuty měli obrovskou šanci Východočeši. Sychra dostal centr na zadní tyč a zdálo se, že zakončí do prázdné brány, ale Janáček výtečným zákrokem míč zneškodnil a poslal ho na roh. Hosté v závěru ještě snížili, v 89. minutě Jeřábek po rohovém kopu prodloužil míč na Robina Hranáče a ten jen kosmeticky upravil na konečných 3:1.

Fotogalerie

Marek Nikl (trenér Dynama): "Jsme šťastní, že jsme to zvládli a zachránili se. Jsem optimista a celou dobu jsem věřil, že by se to mohlo povést. Už minule v Brně jsme byli jasně lepší a měli jsme vyhrát. Důležité bylo i to, že jsme před týdnem porazili Jablonec o čtyři góly, abychom s ním měli lepší bilanci. Jako kdyby to nahoře někdo řídil."

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): "Myslím si, že do góla jsme hráli dobře, dali jsme jeden z ofsajdu, to byla velká škoda. Byli jsme ale málo důrazní a Budějovice si za tím šly celý zápas víc. Předčily nás v agresivitě a záložní řadě."