O tom, že je Dynamo České Budějovice v těžké krizi, ví snad již každý fotbalový fanoušek na jihu Čech. Vážnost situaci si uvědomuje i trenér Robert Žák, kterého jsme telefonicky kontaktovali v sobotu večer – právě když spolu s fotbalisty cestoval do Opavy, kde je v neděli odpoledne na programu zápas 11. kola mezi domácím celkem a Dynamem České Budějovice. „V neděli musíme v Opavě bodovat. Všichni víme o situaci, ve které se nyní naše mužstvo nachází,“ říká nový lodivod Jihočechů.

Preview: SFC Opava - SK Dynamo ČB

Delší dobu trvající krizi prohloubil podruhé v krátké době Jablonec, který ve čtvrtek českobudějovické fotbalisty vyřadil na Střeleckém ostrově z poháru, který tou dobou ještě nesl název Volkswagen Cup. Moc pozitiv ve hře Dynama k vidění během zápasu nebylo, mezi ty největší se dá řadit vstřelená branka, na kterou Jihočeši čekali dlouhou dobu. „Střelecký úspěch nepřeceňuji, přesto bych byl rád, kdyby se naše mužstvo touto brankou odrazilo k lepším výkonům,“ pokračoval během cesty autobusem Robert Žák.

V pohárovém utkání bylo k vidění hned několik změn v základní sestavě týmu. Místo Grznára nastoupil na oko defenzivnější Leština a Dvořáka vystřídal rekonvalescent Josef Němec. „S Pepíkem jsem byl velmi spokojen, hrál přesně tak, jak jsem si představoval. Hůř ale bohužel dopadl Martin Leština, který musel v průběhu první půle střídat kvůli zranění.“ Z tribuny se mohlo zdát, že Leština opouštěl hřiště za stavu 0:2 především kvůli taktickým důvodům. Pravda byla ale úplně jiná: „Martin si poměrně vážně poranil nohu při jednom ze soubojů. Léčba bude asi dlouhodobější, má těžký výron kotníku a minimálně čtrnáct dnů bude mimo hru.“

Šrámy po nepovedeném utkání měli i útočníci Kulič s Lafatou. O jejich případné absenci nechce Robert Žák ani slyšet: „Pro nás by to byla velká ztráta. V kabině jsme si něco řekli, o sestavě rozhodneme až těsně před utkáním, protože hrajeme přeci jen až odpoledne. Rozhodovat se budeme podle aktuálního stavu hráčů.“ Už jenom kvůli tomu, že se zranil Leština, se dají v základní sestavě očekávat změny. „Změny tedy samozřejmě určitě nějaké budou, do sestavy bych chtěl zasahovat ale co nejméně,“ pokračoval trenér Žák.

Opava je poslední dobou v médiích prezentována jako mužstvo, kterému se nedaří a klesá tak ligovou tabulkou. Ani čtyři utkání bez vítězství ale Roberte Žáka nepřinutí, aby začal svého soupeře podceňovat. „Opava se herně jeví velmi dobře, proti Slávii podala výborný výkon a viděl jsem také domácí utkání s Teplicemi a ani tam nehráli Opavané vůbec špatně.“ Největší sílu týmu vidí trenér Dynama v útočné fázi: „Náš soupeř má šikovné útočníky, kteří jsou výborní ve hře jeden na jednoho. Největší silou Opavy bude údernost útočné formace,“ uzavřel povídání o nedělním soupeři Robert Žák.

Jihočechy čeká v neděli tuhý boj, který může hodně napovědět o případných ambicích celého klubu. Dvě třetiny sezony jsou ještě před námi, Dynamo má ještě poměrně dost času na to , aby na nepovedený úvod zapomnělo a navázalo na úspěchy loňské sezony. První krok za lepšími zítřky může udělat v neděli v Opavě…